reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Leasing > Informacje podstawowe > Istota leasingu

Istota leasingu

Początki leasingu w Polsce wiążą się z dynamicznym rozwojem przedsiębiorczości na początku lat 90. Sama idea leasingu narodziła się w Stanach Zjednoczonych, w latach 50-tych. Jest formą finansowania inwestycji przez przedsiębiorstwa i osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą.

Od najmu odróżnia ją możliwość zakupu leasingowanego sprzętu po zakończeniu umowy, od kredytu natomiast - forma rozliczenia kosztów oraz własność przedmiotu w czasie trwania umowy. W największym uproszczeniu polega na tym, że firma leasingowa kupuje dla klienta wybrany przez niego przedmiot (najczęściej samochód osobowy lub dostawczy, maszynę) i oddaje je następnie klientowi w leasing – czyli używanie z możliwością zakupu po zakończeniu leasingu za kwotę ustaloną przy zakończeniu umowy.

Gdyby porównywać jedynie nominalną sumę płatności uiszczaną w umowach kredytu i leasingu, może się okazać, że kredyt jest nieznacznie tańszy. Praktyka wykazuje jednak, że koszty uzyskania przychodu, jakie daje nam leasing operacyjny, czynią z niego atrakcyjniejsze źródło finansowania dla firm wykazujących zyski.

Wyższość leasingu ujawnia się, gdy przeanalizujemy jego większą dostępność, elastyczność, możliwość kształtowania wysokości podstawy opodatkowania oraz brak negatywnych skutków dla zdolności kredytowej firmy.

Polecamy: Jakie tajemnice kryją firmy leasingowe?

Nowopowstałym firmom jest łatwiej o leasing

Leasing jest z pewnością łatwiejszy do uzyskania niż kredyt bankowy. Ma to szczególnie duże znaczenie dla firm nowych, dynamicznie rozwijających się oraz tych, dla których liczy się szybka decyzja i prosty sposób uzyskania finansowania.

Firmy leasingowe znają rynek dóbr inwestycyjnych, są w stanie oszacować ryzyko, odważniej podchodzą też do nowych, dobrze rokujących projektów i nie wymagają dodatkowych zabezpieczeń.

Bardzo ważną cechą leasingu jest zdolność do zmniejszenia podstawy opodatkowania, co skutkuje obniżeniem płaconych podatków. W leasingu operacyjnym wszystkie opłaty leasingowe, w pełnej wysokości, są kosztem uzyskania przychodu.

W kredycie bankowym jako koszt traktuje się jedynie odsetki, prowizję bankową oraz odpisy amortyzacje. Obliczając rzeczywisty koszt leasingu okaże się, że dużą część wydatków na spłatę leasingu „sfinansował nam” Urząd Skarbowy. W bardzo wielu przypadkach leasing jest realnie tańszy niż kredyt. Środki, które w ten sposób zostają w przedsiębiorstwie mogą służyć nowym inwestycjom lub powiększyć kapitał obrotowy.

Polecamy: Niezapłacona rata leasingowa i co dalej

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Wydawnictwo Septem

Septem (literatura poradnikowa) - To literatura poradnikowa dla wszystkich - począwszy od pasjonatów odczuwających nieustanny głód wiedzy po wszystkich poszukujących w książce dobrej rady i interesującej rozrywki.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama