| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Kursy Walut > Rynek walutowy > Kantor - tradycyjnie czy nowocześnie?

Kantor - tradycyjnie czy nowocześnie?

Kantory stacjonarne mają w Polsce już ponad dwudziestoletnią historię. Kantory internetowe oferują swoje usługi od nieco ponad dwóch lat. Porównajmy wymianę walut drogą tradycyjną i nowoczesną.

W kantorze stacjonarnym wymiana środków odbywa się w trybie „z ręki do ręki” i właściwie przez cały czas mamy nasze pieniądze „pod ręką” lub w zasięgu naszego wzroku. W przypadku wymiany waluty w kantorze internetowym, wykonujemy przelew środków na rachunek bankowy kantoru. Musimy mieć zatem pewność, że kantor internetowy zagwarantuje nam bezpieczeństwo naszych środków, które rozumiemy jako zwrot, jeśli rozmyślimy się z transakcji lub wypłatę wymienionych środków, jeśli przeprowadzimy transakcję. Dlatego ważny jest odpowiedni wybór kantoru internetowego.

Odpowiedzmy sobie zatem, jakimi kryteriami należy kierować się przy wyborze kantoru internetowego, aby mieć poczucie bezpieczeństwa przy elektronicznej wymianie walut? W sensie charakteru usługi, wymiana waluty w kantorze internetowym jest podobna do kupowania w sklepach internetowych, które znamy już od wielu lat. Różnica polega na tym, że dostawa produktu w sklepie internetowym przeważnie (zależy od kupowanego produktu) odbywa się droga fizyczną (pocztą, kurierem), zaś w kantorze internetowym jest to elektroniczny przelew środków. Zatem przy wyborze kantoru internetowego powinniśmy kierować się takimi samymi kryteriami jak wówczas, gdy wybieramy sklep internetowy. Zwracamy uwagę na opinie o kantorze – najczęściej dostępne w Internecie, szybkość i pewność realizacji usługi, ceny usług (w kantorze spread i koszty przelewów) czy usługi dodatkowe. Szukajmy takich kantorów, które odznaczają się wszystkimi tymi cechami na wysokim poziomie.

Polecamy serwis: Kursy walut

Koszty

Zasadniczą różnicą w wymianie waluty pomiędzy kantorem i bankiem jest koszt usługi (tu spread). W tym przypadku przeważająca korzyść jest po stronie kantoru. Gdy porównujemy kursy wymiany walut w kantorze stacjonarnym i kantorze internetowym, tutaj przewagę ma ten ostatni. Np. spread na EUR w kantorze internetowym to przeciętnie około 3gr przy wymianie minimalnych kwot, zaś w kantorach stacjonarnych to około 8-10gr, czasami mniej przy zakupie większych kwot. Przy analizie kosztowej warto też uwzględnić koszt czasu potrzebny do wymiany w kantorze stacjonarnym, dojazd, czasami koszty ochrony itd. W tym zakresie korzyści z wymiany waluty w kantorze internetowym są bardzo wyraźne.

Usługi dodatkowe

Wymieniając walutę w kantorze stacjonarnym otrzymujemy tzw. „gołą usługę”, sprowadzającą się jedynie do zamiany jednej waluty na inną, po kursie oferowanym przez kantor. Usługi kantoru internetowego są znacznie bogatsze w zakresie wymiany walut. Przede wszystkim kurs w kantorze internetowym jest odświeżany co kilka sekund i podąża za zmianami na rynku Forex. W kantorze internetowym nie ma problemu braku oferowanej waluty. Kantor internetowy pozyskuje waluty z rynku międzybankowego, a nie jak kantor stacjonarny od innych klientów. Niektóre kantory internetowe oferują atrakcyjne usługi pozwalające wymieniać walutę z kursem określonym przez klienta czy z odroczonym terminem lub np. comiesięcznym automatycznym cyklem do spłaty kredytu hipotecznego. I w końcu, kantor internetowy umożliwia przelewy waluty za granicę, a także może przyjmować wpłaty z zagranicy, co jest atrakcyjne dla osób pracujących za granicą.

Wraz z nadejściem ery bankowości internetowej, klasyczne formy przepływu pieniędzy uległy zasadniczej zmianie. Coraz rzadziej nosimy ze sobą gotówkę, zupełnie sporadycznie realizujemy czynności bankowe przy okienku. Podobnie jest z wymianą walut. Wymiana waluty w pobliskim kantorze, znana nam od ponad dwudziestu lat, powoli będzie odchodziła w zapomnienie na rzecz wygodniejszej i tańszej wymiany waluty przez Internet z wykorzystaniem kantorów internetowych.

Polecamy serwis: Finanse

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Adwokacko Radcowska Kacprzak Kowalak sp. p. w Poznaniu

Kancelaria kieruje swoje usługi zarówno do małych i średnich przedsiębiorców, jak i do osób fizycznych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »