| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Kursy Walut > Rynek walutowy > Wymiana walut w Internecie – sposób na taniego franka

Wymiana walut w Internecie – sposób na taniego franka

Kurs franka szwajcarskiego i spred walutowy to dla wielu osób cały czas aktualny temat. Ponad 730 tys. Polaków zadłużyło się w szwajcarskiej walucie i co miesiąc musi spłacać raty kredytów hipotecznych. Dlatego z dużą radością przyjęto ustawę antyspreadową, która daje możliwość spłacania kredytu walutowego w walucie, w jakiej został zaciągnięty.

„Kluczem do bezpiecznego korzystania z tego typu rozwiązań jest sprawdzenie, czy dany kantor istnieje – mówi Adrian Łaźniewski, rzecznik prasowy pierwszego w Polsce serwisu wymiany walut, Walutomat.pl. – Taka instytucja powinna znajdować się w rejestrze kantorów Narodowego Banku Polskiego. Warto również poszukać o nim opinii internautów na forach i grupach dyskusyjnych” – dodaje.

Zyskującym coraz większą popularność miejscem wymiany walut w internecie są społecznościowe platformy wymiany walut. Platformy te oferują korzystniejsze kursy walut, dzięki likwidacji kosztów spreadu walutowego, (różnicy pomiędzy kursami sprzedaży i kupna), pobieranego przez kantory tradycyjne, kantory online i banki.

W społecznościowych platformach wymiany walut transakcje zwierane są bezpośrednio pomiędzy użytkownikami platformy, którzy  między sobą ustalają kurs wymiany.

„Jesteśmy społecznościową platformą wymiany walut, co oznacza, że nasi użytkownicy wymieniają waluty między sobą, bez pośredników w postaci kantorów i banków. Zasada działania jest prosta, a jednocześnie bardzo bezpieczna: użytkownik po rejestracji przelewa do swojego wirtualnego portfela pieniądze. Środki te służą jako zabezpieczenie finansowe transakcji, którą użytkownik chce przeprowadzić z innym użytkownikiem lub wieloma użytkownikami platformy. Następnie trzeba określić trzy rzeczy – walutę i kwotę, którą chcemy sprzedać, walutę i kwotę , którą chcemy kupić oraz kurs wymiany, po jakim chcemy przeprowadzić transakcję. Po dopasowaniu ofert użytkowników dochodzi do transakcji wymiany” – mówi Adrian Łaźniewski, rzecznik prasowy serwisu Walutomat.pl.

Polecamy serwis: Kredyty

Ile kosztuje wymiana w Internecie?

Najważniejszym kosztem wymiany waluty jest oczywiście tzw. spread walutowy, czyli różnica pomiędzy kursem kupna i sprzedaży waluty. Wszystkie transakcje wymiany walut, dokonywane za pomocą kantorów i w bankach, są obciążone spreadem Dlatego warto poszukać takich rozwiązań, które pozwolą go zmniejszyć lub wyeliminować.

Jednym z nich jest skorzystanie ze społecznościowej platformy wymiany walut, gdzie jedyny koszt stanowi prowizja, stanowiąca ułamek wartości transakcji, pobierana od użytkowników, biorących udział w transakcji, w walucie, w jakiej transakcje zostały wykonane.

Czy to jest bezpieczne?

Wraz z umożliwieniem spłaty kredytów w walutach, w których zostały zaciągnięte, w sieci zaczęło pojawiać się coraz więcej serwisów, umożliwiających tanią i szybką wymianę walut. Podstawowe pytanie, stawiane przez większość osób, dokonujących jakichkolwiek transakcji finansowych w sieci, dotyczy właśnie bezpieczeństwa.

Ryzyko wiąże się głównie z niesprawdzonymi stronami internetowymi lub niewiarygodnymi firmami, prowadzącymi tego rodzaju działalność. Przed skorzystaniem z konkretnego portalu warto więc sprawdzić, czy jest on wpisany do odpowiedniego rejestru oraz przejrzeć opinie innych osób na jego temat. Brak jakichkolwiek informacji może oznaczać duże ryzyko natknięcia się na oszustów.

”Serwisy takie jak nasz są wpisane do rejestru działalności kantorowej, prowadzonego przez NBP. Wiąże się to z tym, że Narodowy Bank Polski może w dowolnej chwili poddać naszą działalność kontroli” – mówi Adrian Łaźniewski z Walutomat.pl.

Handel walutą w Internecie daje możliwość znacznych oszczędności.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

dr Michał Wilk

radca prawny, doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »