REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Impulsem do zwyżki eurodolara będzie przekroczenie poziomu 1,3500.
Impulsem do zwyżki eurodolara będzie przekroczenie poziomu 1,3500.

REKLAMA

REKLAMA

Dzisiaj poszły w dół notowania dolara amerykańskiego. Kurs EUR/USD podniósł się do wartości 1,3460. Znalazł się on jednocześnie w strefie istotnych oporów, które mieszczą się w przedziale 1,3400 – 1,3500. Wzrost kursu eurodolara trwał aż do osiągnięcia wartości zbliżonych do szczytów z minionego tygodnia.

Ostateczne sygnały do trwalszej zwyżki eurodolara padną dopiero, gdy przekroczy on poziom 1,3500. Za osłabieniem amerykańskiej waluty zaczyna przemawiać obecnie sytuacja panująca w notowaniach indeksu USD. Indeks ten zdołał dzisiaj zejść pod istotne wsparcie na poziomie 79,00, będące dolnym ograniczeniem ponad półtoramiesięcznego kanału wahań. Jeśli pokonanie tej bariery okaże się trwałe, powstanie przestrzeń do kilkuprocentowego osłabienia dolara. Z oceną trwałości wybicia należy jednak wstrzymać się przynajmniej do jutra.

REKLAMA

O dzisiejszym umocnieniu euro względem amerykańskiej waluty zadecydował m.in. znacznie lepszy od oczekiwań odczyt indeksu ZEW z Niemiec. Osiągnął on poziom 15,4 pkt, podczas gdy prognozowano, iż wyniesie 6,8. Słabszy od oczekiwań odczyt indeksu NY Fed Empire State, mimo że przemawiał podobnie jak dane z Europy za wzrostem EUR/USD, nie przyniósł bezpośredniej reakcji kursu tej pary walutowej.

Dowiedz się także: Dlaczego w pierwszej połowie stycznia nastąpiły wzrosty eurodolara?

Na rynku wciąż spekuluje się na temat tego, czy europejskie władze zdecydują się wkrótce na zwiększenie programu stabilizacyjnego, co miałoby na celu przywrócenie zaufania do mniej rozwiniętych krajów strefy euro. Choć patrząc na notowania EUR/USD można ulec wrażeniu, iż inwestorzy oczekują, że wkrótce tego typu kroki zostaną podjęte, to jednak zachowanie rynku obligacji wskazanych państw sugeruje inne wnioski. Rentowności hiszpańskich i portugalskich obligacji odnotowały dzisiaj wzrost, co oznacza, że uczestnicy rynku wciąż pozostają nieufni wobec państw-emitentów tych papierów dłużnych. Fakt ten osłabia podstawy fundamentalne do wzrostu kursu EUR/USD.

Polecamy serwis: Inwestycje

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Dolar podobnie jak względem euro, tracił dzisiaj również w stosunku do funta. Bezpośredni impuls do zdecydowanej zwyżki kursu GBP/USD dał znacznie wyższy od prognoz odczyt grudniowej inflacji CPI z Wielkiej Brytanii. Ceny towarów i usług wzrosły tam w minionym miesiącu o 3,7 proc. r/r, podczas gdy oczekiwano zwyżki o 3,3 proc. Dane te stawiają w trudnej sytuacji Bank Anglii, bowiem sugerują one konieczność zacieśnienia polityki pieniężnej, co byłoby jednak dość bolesne dla brytyjskiej gospodarki, która w najbliższym czasie może odczuwać jeszcze negatywne skutki wprowadzonych w minionych roku, zdecydowanych rządowych oszczędności. Wysoki odczyt wskaźnika CPI przybliża jednak z pewnością moment zakończenia okresu wyjątkowo łagodnej polityki pieniężnej w Wielkiej Brytanii. Dzisiaj kurs GBP/USD przekroczył psychologiczną barierę 1,6000, kolejny istotny opór w jego notowaniach usytuowany jest już jednak nieco poniżej 1,6100.

Na rynku złotego w ostatnich godzinach nie dokonały się istotne zmiany. Kurs EUR/PLN co prawda odnotował nieznaczny wzrost do poziomu 3,8750, jednak sytuacja techniczna jego notowań nie uległa zmianie.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

REKLAMA

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

REKLAMA

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

REKLAMA