| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Kredyty > Rynek kredytów > Duży wzrost liczby kredytów hipotecznych w III kwartale

Duży wzrost liczby kredytów hipotecznych w III kwartale

Liczba kredytów hipotecznych udzielonych przez 14 największych banków w trzecim kwartale była o 18 proc. wyższa niż w drugim kwartale tego roku i zarazem o 35 proc. niższa niż w trzecim kwartale 2008 roku.

Na podstawie danych: PKO BP, Bank BGŻ, Bank BPH, Bank Millennium, Kredyt Bank, DomBank, BZ WBK, ING BSK, mBank, MultiBank, Santander Consumer Bank, Metrobank, Nordea Bank Polska, Deutsche Bank PBC.

Najlepiej – naszym zdaniem – o kondycji rynku kredytów hipotecznych informuje zestawienie obejmujące liczbę udzielanych kredytów w ujęciu dwunastomiesięcznym (w tym wypadku od czwartego kwartału 2008 do trzeciego kwartału 2009 w porównaniu do okresu IV kw. 2007 – III kw. 2008). Tak się składa, że okres ostatnich 12 miesięcy przypada na ostrą fazę kryzysu finansowego (po upadku Lehman Bros.) w porównaniu do okresu, w której kryzys finansowy dopiero się rozpoczynał. W tym ujęciu liczba udzielonych kredytów spadła o 33 proc.

Dynamika liczby udzielonych kredytów w ujęciu 12-miesięcznym

IV kw. 07/
III kw. 08

IV kw. 08/
III kw. 09

Zmiana

240.258

160.910

-79.348

-33,03%

Na podstawie danych: PKO BP, Bank BGŻ, Bank BPH, Bank Millennium, Kredyt Bank, DomBank, BZ WBK, ING BSK, mBank, MultiBank, Santander Consumer Bank, Metrobank, Nordea Bank Polska, Deutsche Bank PBC.

W ujęciu rocznym mamy do czynienia ze zdecydowanym spadkiem liczby udzielonych kredytów walutowych (o 81 proc.), które stanowią obecnie 19,5 proc. liczby udzielanych kredytów. Przed rokiem udział ten przekraczał 70 proc., można więc mówić o załamaniu popularności kredytów walutowych, na co złożyły się utrudnienia w dostępie do linii kredytowych przez polskie banki z jednej strony, a z drugiej doświadczenia klientów, którzy obserwując olbrzymią zmienność kursów walutowych w ostatnich 12 miesiącach nie uważają już kredytów w EUR czy CHF za bezpieczne rozwiązanie. Z drugiej strony w drugim kwartale udział kredytów walutowych sięgał 15 proc., w ujęciu kwartalnym widać więc pewną poprawę, na co z kolei składają się wydarzenia z ostatnich miesięcy – umocnienie złotego i łatwiejszy dostęp do euro po stronie banków. To właśnie kredyty w EUR, a nie w CHF stają się obecnie najpopularniejszą – po złotym – walutą kredytową.

Liczba kredytów walutowych udzielonych w III kw. 2009 r.

III kw. 2009

III kw. 2008

Zmiana
r/r

Udział
w sprzedaży ogółem
w III kw. 2009

Udział
w sprzedaży ogółem
w III kw. 2008

9373

50.640

-81,49%

21,81%

71,22%

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

WFY Group

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK