| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Kredyty > Rynek kredytów > Nie licz na wakacje kredytowe

Nie licz na wakacje kredytowe

W większości banków wakacje kredytowe pozwalają zawiesić jedynie spłatę kapitału. Takie rozwiązanie obniży więc ratę z 2000 zł jedynie do ok. 1750 zł. Niewiele to pomoże osobie, która chce zawiesić spłatę, gdyż np. straciła pracę. W tych bankach, w których wakacje obejmują całą ratę, zwykle spłatę można odroczyć tylko na miesiąc.

Należy jednak zaznaczyć, że jeśli klient popadnie w kłopoty finansowe i rozpocznie rozmowy z bankiem, to może uzyskać zgodę na niestandardowe wakacje kredytowe. Bankom zależy bowiem na tym, aby klient spłacał kredyt. Są więc gotowe iść na ustępstwa, aby pomóc klientowi „wyjść na prostą”. Ważne jest jednak, aby negocjacje rozpocząć jeszcze w momencie kiedy wszystkie raty były spłacane regularnie. Mniej przychylnie banki patrzą bowiem na klientów, który wnioskują o odroczenie spłaty w momencie, gdy już są zaległości w spłacie.

Korzystanie z niestandardowych wakacji kredytowych może też wiązać się z koniecznością podpisania aneksu do umowy kredytowej i zapłaty prowizją za jego sporządzenie, która może wynosić od 100 zł do 250 zł. Tak jest np. w PKO BP, gdzie w poważnych sytuacjach bank może wyrazić zgodę na zawieszenie sześciu rat. Wymaga to jednak zapłacenia 150 zł za aneks. Standardowe wakacje trwające miesiąc nie wymagają natomiast aneksu i są przyznawane bezpłatnie.

Warto również pamiętać o tym, że odroczoną ratę będzie trzeba zapłacić w późniejszym terminie. Klient nie musi jednak płacić dwóch rat w jednym miesiącu. Zwykle niespłacony kapitał lub kapitał i odsetki są dzielone i doliczane do kolejnych rat. Może również zostać wydłużony okres kredytowania o tyle miesięcy ile trwały wakacje. Przez wakacje wzrasta również koszt kredytu, mimo iż banki zwykle nie naliczają prowizji za korzystanie z tej funkcjonalności. Od niespłaconego kapitału banki naliczają odsetki, a więc w rezultacie będzie ich nieco więcej niż u osoby, która z wakacji nie skorzysta.

Kalkulator rat kredytu

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

e-file sp. z o.o.

Producent aplikacji i rozwiązań pomocnych w biznesie oraz w kontaktach z urzędami

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK