| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Kredyty > Rynek kredytów > Jakie zmiany w hipotekach - sprawdź!

Jakie zmiany w hipotekach - sprawdź!

Niedawno, bo 20 lutego 2011 roku weszła w życie nowelizacja ustawy o księgach wieczystych i hipotece. Nowe przepisy dotyczące hipoteki budzą zarówno wiele wątpliwości, jak również są krokiem naprzód w rozwoju tego ograniczonego prawa rzeczowego. Sprawdź, w jakiej wysokości należy się od hipoteki podatek od czynności cywilnoprawnych oraz na co trzeba zwrócić szczególną uwagę przy ustanawianiu hipoteki.

Za takim tokiem myślenia przemawia chociażby sposób pobierania podatku od czynności cywilnoprawnych od czynności, jaką jest ustanowienie hipoteki. Brak nowelizacji tych przepisów powoduje, ze nadal istnieje podatek w wysokości 0,1 % od ustanowienia hipoteki zwykłej i 19 zł od hipoteki kaucyjnej. W związku z tym należy określić jakiego rodzaju jest nowo ustanawiana hipoteka. Zgodnie z wytycznymi ministerstwa finansów, w sytuacji ustanowienia hipoteki w określonej kwocie – 100 tys. zł., która ma charakter hipoteki zwykłej – podatek będzie pobrany w wysokości 0,1 % od tej kwoty. Jeżeli natomiast kwota hipoteki będzie niesprecyzowana, a jedynie podana jej najwyższa wartość, co przybliża ją do dawnej hipoteki kaucyjnej – wówczas podatek będzie wynosił 19 zł.

Przedsiębiorca bierze kredyt w banku w wysokości 50 tys. zł, który zabezpieczy poprzez ustanowienie hipoteki na nieruchomości. Hipoteka będzie zabezpieczała zarówno sam kredyt, jak również odsetki od niego, koszt ubezpieczenia kredytu oraz kary za nieterminowe spłaty rat. W sumie hipoteka zostanie ustanowiona do kwoty najwyższej 200 tys. zł. Od tak sformułowanej hipoteki pobrany zostanie podatek od czynności cywilnoprawnych w kwocie 19 zł.

Jak zostało wyżej powiedziane, po nowelizacji przepisów, jedna hipoteka zabezpiecza wszystkie wierzytelności mogące wyniknąć z jednego stosunku prawnego. Z jednej strony wydaje się, że jest to ułatwianie dla właściciela nieruchomości, który obciąży ją tylko jedną hipoteką. Z drugiej jednak strony, a przede wszystkim punktu widzenia wierzyciela hipotecznego, może to rodzić trudności, a nawet szkody, w postaci pominięcia określonej wierzytelności w zabezpieczeniu. Dlatego też konstrukcja nowej hipoteki wymaga od stron umowy niezwykłej precyzji przy określaniu wierzytelności zabezpieczonych hipoteką.

Jeżeli więc ustanawiana jest hipoteka, która będzie zabezpieczała kilka wierzytelności wynikających z jednej umowy, należy je wszystkie wymienić.

Przedsiębiorca A podpisuje z przedsiębiorcą B umowę o dostarczanie towarów. W celu zabezpieczenia wykonania tej umowy, tj. terminowych zapłat za otrzymany towar A ustanawia na swojej nieruchomości hipotekę. W celu maksymalnego zabezpieczenie swoich roszczeń B powinien żądać zabezpieczenia następujących roszczeń:
• spłaty należności za dostarczane terminowo towary,
• kosztów transportu, czy opłat transportowych,
• odsetek za nieterminowe płatności,
• kosztów dochodzenia swoich roszczeń.
Oczywiście strony mogą określić jeszcze inne roszczenia, które hipoteka będzie zabezpieczać. Należy przy tym pamiętać o najważniejszym, a mianowicie, że nieprecyzyjne określenie roszczeń lub pominięcie danego roszczenia powoduje niemożność jego dochodzenia z nieruchomości, na której została ustanowiona hipoteka.

Nieco łatwiejsza sytuacja ma miejsce w przypadku ustanawiania hipoteki na zabezpieczenie kredytu. W tym przypadku bowiem, to w interesie banku leży precyzyjne określenie wierzytelności, które hipoteka będzie zabezpieczała. Jeżeli bank pominie dana wierzytelność, nie będzie miał możliwości dochodzenia jej z nieruchomości.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Konrad Kaszubiak

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK