| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Kredyty > Kredyty i pożyczki hipoteczne > Zalety pożyczki hipotecznej

Zalety pożyczki hipotecznej

Nawet 320 tys. zł może pożyczyć na dowolny cel osoba, która dysponuje mieszkaniem wartym 400 tys. zł, pod warunkiem, że nie jest obciążone hipotecznie. W jednym banku zaciągając pożyczkę pod zastaw mieszkania, przez 10 lat można spłacać tylko odsetki. Środki na dowolny cel możemy też pozyskać ze znacznie tańszego kredytu hipotecznego pod warunkiem, że stosunkowo niedawno kupiliśmy mieszkanie za gotówkę.

W przypadku maksymalnego wskaźnika LTV (kwota zadłużenia do wartości nieruchomości) też widać bardziej restrykcyjne podejście banków do pożyczek hipotecznych. Jest ono konsekwencją tego, że bank nie kontroluje, na co pożyczone pieniądze zostały wydane. Najbardziej restrykcyjne przypadki to pożyczka w złotych w Allianz Banku (50%) oraz pożyczka w euro w Alior Banku (też 50%). Na drugim biegunie mamy pożyczki w złotych w ING i Banku Pocztowym (80%), a także w złotych i w euro w Getin Noble Banku (też 80%). Nie ma jednak na rynku – tak, jak w przypadku kredytów hipotecznych – możliwości zadłużenia się na 100% (czy więcej) wartości mieszkania.

Pożyczka hipoteczna jest poza tym zdecydowanie droższa niż kredyt hipoteczny. W przypadku pożyczki na 300 tys. zł (50% wkładu własnego) marża dla złotych to 4%, a dla euro - 6%. Jednak maksymalna stawka (w mBanku i MultiBanku) to 9,9% dla pożyczki w złotych i 8,9% dla euro. Najniższą marżę dla pożyczki w złotych oferuje Millennium (3,2%), a w euro Deutsche Bank (3,9%).Najniższe oprocentowanie w przypadku pożyczki w złotych można dostać aktualnie w Millennium (7,36%), a najwyższe w mBanku i MultiBanku (14,06%). W większości wypadków pożyczka hipoteczna jest tańsza niż inne rodzaje finansowania. Przykładowo, rzeczywiste oprocentowanie kredytów samochodowych wynosi ok. 11-17%, a łączny koszt pożyczki gotówkowej może wynieść od 20% do nawet 50% pożyczonej kwoty (przy kwocie 10 tys. zł).

Warto jednocześnie wspomnieć, że w Nordea Banku pożyczka hipoteczna może służyć jako zdecydowanie tańszy ekwiwalent tzw. debetu w rachunku. Przez 10 lat pożyczkobiorca może bowiem spłacać tylko odsetki od zadłużenia. Tymczasem w wielu bankach standardowy debet w ROR oprocentowany jest na maksymalnym dopuszczalnym poziomie, czyli obecnie 20%, aczkolwiek są też niższe stawki, rzędu kilkunastu procent.

Istnieje też możliwość uzyskania środków w praktyce na dowolny cel na zasadach kredytu hipotecznego, czyli dużo taniej. Z takiego rozwiązania mogą skorzystać osoby, które stosunkowo niedawno kupiły mieszkanie na gotówkę. Mogą zwrócić się do banku o refinansowanie poniesionych kosztów. Większość banków wymaga, aby zakup miał miejsce w ostatnich 12-24 miesiącach. Jednak w Pekao Banku Hipotecznym okres ten jest znacznie dłuższy i wynosi 6 lat. W BGŻ i Getin Noble Banku jest to 5 lat. 

Kalkulator rat kredytu

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Przyborowska

Radca Prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK