REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kredyty zaciągane dla dzieci i wnuków

zadłużenie emerytów
zadłużenie emerytów

REKLAMA

REKLAMA

Duża liczba emerytów trafia na krajową listę dłużników. Seniorzy borykają się ze spłatą długów swoich bliskich, którzy w ich imieniu zaciągają pożyczki, a następnie nie wywiązują się z tych zobowiązań. Najstarszy polski dłużnik ma 81 lat i ponad 3 mln zł zaległości.

Emeryci coraz częściej wpadają w spiralę długów. Stoją za tym ich dzieci i wnuki, którzy wykorzystują stabilność finansową staruszków i za ich pośrednictwem zaciągają kredyty gotówkowe. O należności zaczynają upominać się już komornicy, masowo wysyłając zawiadomienia do ZUS o zajęciu emerytur i rent.

REKLAMA

Senior z długami

Na liście dłużników widnieje już 96,5 tys. seniorów. Wśród nich najwięcej jest tych w wieku 70 lat i mniej (68,83 %), ale są i tacy, którzy mają nawet 90 lat. Z danych Krajowego Rejestru Dłużników wynika, że seniorów liczących więcej niż 91 lat jest już ponad 600, a tych utrzymujących się w przedziale wiekowym 81-90 lat – aż 5,7 tys. Dłużnikami częściej są kobiety niż mężczyźni. Na liście dłużników emerytek jest ponad 68 %. Największą liczbę zadłużonych emerytów znajdziemy w województwach śląskim, mazowieckim i dolnośląskim. Nieco mniej mieszka w województwach wielkopolskim i łódzkim. Pieniądze winni są bankom i firmom pożyczkowym, operatorom telefonii, spółdzielniom mieszkaniowym, operatorom telewizji, energetyce i gazownictwu. Rekordzistą wśród seniorów jest 81-letni mężczyzna z województwa małopolskiego. Jego dług to 3 217 752,49 zł.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Dla wnuka

Skąd takie długi u emerytów? Otóż padają oni ofiarami instytucji finansowych, naciągających ich na tanie kredyty gotówkowe. Wnioskują o nie chętnie, bo brali je wcześniej, przed przejściem na emeryturę, ale teraz nie mają wystarczających dochodów, by je spłacać. Zaciągają więc kolejne zobowiązania i w ten sposób wpadają w spiralę długów. Nie jest też tajemnicą, że staruszków wciągają w nią członkowie rodzin. – Coraz więcej seniorów ulega prośbom dzieci i wnuków. Biorą kredyty, a banki chętnie im ich udzielają, bo starsze osoby mają stałe dochody – mówi Karolina Gazda-Wojszwiłło, public relations manager w Krajowym Rejestrze Dłużników. – Nie jest niestety niespodzianką fakt, że wierzycielami osób powyżej 60 roku życia

Odwrócony kredyt hipoteczny - założenia ustawy

Dalszy ciąg materiału pod wideo

są przeważnie banki albo firmy windykacyjne i fundusze sekurytyzacyjne. Można jednak na tej podstawie przypuszczać, że starsi ludzie coraz częściej spłacają długi swoich bliskich, którzy w ich imieniu zaciągają pożyczki i następnie nie wywiązują się z tych zobowiązań. O ile można zrozumieć, że emeryt może nie mieć pieniędzy na opłacenie rachunków za prąd czy gaz, to trudno przyjąć, że nieustannie kupuje coś na raty – dodaje Karolina Gazda-Wojszwiłło. A to niestety najczęstsza forma popadania seniorów w długi. Telewizory, samochody, laptopy, telefony – seniorzy na raty kupują niemal wszystko, nie zastanawiając się nad konsekwencjami, jakie grożą im, jeśli dzieci lub wnuki przestaną spłacać swoje zobowiązania. O swoich problemach dowiadują się zwykle dopiero wtedy, gdy otrzymują zmniejszoną emeryturę lub rentę. Okazuje się, że swoją rękę na świadczeniu położył już komornik.

Czym jest IBAN?

Z własnej winy

Do oddziałów ZUS w całej Polsce wpływa coraz więcej zawiadomień o zajęciu emerytur i rent. Niestety, z winy samych emerytów. Seniorzy nie czytają umów, podpisują je na gorąco, zapominają o swoich zobowiązaniach, nie potrafią właściwie ocenić swoich możliwości finansowych. Przez swoją łatwowierność są łatwym kąskiem dla firm oferujących pożyczki, operatorów telefonii i telewizji. Ślepo ufają też swoim bliskim, którzy bez skrupułów wykorzystują ich stabilną sytuację finansową i naciągają na kosztowne produkty i usługi.

Niższe opłaty interchange od 2014 roku

Portal Skarbiec.Biz – największy, niezależny serwis o prawie, finansowaniu i gospodarce.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    REKLAMA

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    REKLAMA

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    Kończy się najostrzejsza zima od 50 lat. Prawie 5 mln zwierząt hodowlanych zginęło z głodu w Mongolii

    Dobiegająca końca zima w Mongolii, najostrzejsza od pół wieku, doprowadziła do śmierci niemal 5 mln kóz, owiec i koni, które nie są w stanie dotrzeć do pożywienia. To duży cios w gospodarkę kraju zamieszkanego przez ok. 3,3 mln ludzi, z których ok. 300 tys. utrzymuje się z hodowli zwierząt - podkreśliło Radio Swoboda.

    REKLAMA