| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Kredyty > Kredyty i pożyczki hipoteczne > Do czego zobowiązuje nas umowa kredytowa?

Do czego zobowiązuje nas umowa kredytowa?

Ważnym składnikiem umów kredytowych są zapisy, dotyczące warunków, jakie kredytobiorca musi spełnić już po wypłacie kredytu. Często po opadnięciu emocji, związanych z zakupem mieszkania i uzyskaniem kredytu, zdarza się nam zapomnieć o okresowych obowiązkach wobec banku. A przecież ich niedopełnienie może skutkować nawet wypowiedzeniem umowy kredytowej.

Kolejnym okresowym ubezpieczeniem,  związanym z kredytem, jest tzw. ubezpieczenie niskiego wkładu własnego. Dotyczy ono tylko tych kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyt z wkładem własnym, mniejszym niż 20% wartości nieruchomości. W ich sytuacji bank, z reguły  co 3 trzy lata, będzie weryfikował wartość zabezpieczenia oraz sprawdzał, czy saldo kredytu spadło poniżej 80% wartości nieruchomości.

Dopóki próg LTV = 80 % nie zostanie osiągnięty, od brakującej do tej kwoty sumy bank będzie naliczał ubezpieczenie. W przeciwieństwie jednak do ubezpieczenia mieszkania, nie trzeba pamiętać o terminach z tym związanych – instytucja kredytująca samoistnie skontaktuje się z nami i pobierze środki z konta.  

Polecamy serwis: Budżet domowy

  1. Obowiązki związane z promocyjnymi warunkami umowy (tzw. cross- seling)

Aktualnie znakomita większość banków udziela kredytów na warunkach promocyjnych, uzależnionych od korzystania z dodatkowych produktów. Poza dość oczywistym wymogiem prowadzenia rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego, na który musi wpływać wynagrodzenie kredytobiorcy, pojawiają się także inne wymogi.

Sprzedaż wiązana może dotyczyć kart kredytowych, indywidualnych kont emerytalnych, programów inwestycyjnych, polis ubezpieczeń osobowych (na życie lub od utraty pracy), a także wielu innych produktów, oferowanych przez bank. W przeważającej mierze wartość dodana tych produktów jest co najmniej wątpliwa. Gdy jednak dzięki ich zakupowi obniżony zostanie koszt kredytu, to warto z nich skorzystać, pamiętając o dwóch zasadach.

Po pierwsze, korzystanie z tych produktów jest z reguły wymagane przez okres znacznie krótszy niż czas trwania samego kredytu. Niekiedy wystarczy przez rok używać karty kredytowej czy na trzy lata zamrozić pieniądze na lokacie. Po drugie, jeśli wymóg utrzymywania jakiegoś produktu jest określony terminem i nie chcemy dłużej z niego korzystać, musimy pamiętać o wypowiedzeniu umowy go dotyczącej. Ma to szczególne zastosowanie przy tych produktach, w których przypadku brak wypowiedzenia skutkuje przedłużeniem umowy na kolejny okres (np. ubezpieczenia na życie).

Aby uniknąć ponoszenia dodatkowych, niechcianych kosztów, należy starannie pilnować terminów, kiedy można zrezygnować z korzystania z produktów, które otrzymaliśmy w banku w pakiecie z kredytem. Działa to oczywiście także w drugą stronę – niespełnianie warunków promocji może skutkować podwyższeniem przez bank oprocentowania kredytu do poziomu sprzed udostępnienia oferty. Tym bardziej, że promocyjne warunki kredytu zapisane są w załącznikach do umowy kredytowej i pozostają uzależnione od spełnienia warunków promocji.  

Aby uniknąć sytuacji stresowych i problemów w relacjach z kredytującym wymarzoną nieruchomość bankiem, warto stworzyć kalendarz czynności, które nastąpią już po wypłacie kredytu. W tym celu niezbędne będzie oczywiście szczegółowe zapoznanie się umową kredytową. Zapisy umowy kredytowej mają czasem bardziej doniosłe znaczenie dla kredytobiorcy niż konstytucja.  Nie warto na własnej skórze przekonywać się, że nieznajomość prawa szkodzi. Dlatego, dla własnego dobra, umowę kredytową powinno się traktować z należytą powagą.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Krystyna Jolanta Ptasińska

Doradca podatkowy, prawnik. Prowadzi kancelarię podatkową.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK