| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Kredyty > Kredyty i pożyczki hipoteczne > Do czego zobowiązuje nas umowa kredytowa?

Do czego zobowiązuje nas umowa kredytowa?

Ważnym składnikiem umów kredytowych są zapisy, dotyczące warunków, jakie kredytobiorca musi spełnić już po wypłacie kredytu. Często po opadnięciu emocji, związanych z zakupem mieszkania i uzyskaniem kredytu, zdarza się nam zapomnieć o okresowych obowiązkach wobec banku. A przecież ich niedopełnienie może skutkować nawet wypowiedzeniem umowy kredytowej.

Kolejnym obowiązkiem, wynikającym wprost z umowy, jest konieczność ubezpieczenia nieruchomości i zabezpieczenia w ten sposób kredytu. Przy transakcjach na rynku wtórnym wymóg zawarcia ubezpieczenia na ogół zostaje wprowadzony przed uruchomieniem kredytu, choć nie jest to zawsze normą. Inaczej sprawa wygląda w przypadku rynku pierwotnego, gdzie nieruchomość możemy ubezpieczyć dopiero wtedy, kiedy formalnie staniemy się jej właścicielem.

W przypadku uzyskania kredytu na wykończenie/remont nieruchomości, w umowie kredytowej zostanie zapisany również termin, do kiedy musimy udokumentować w banku, że planowane prace rzeczywiście miały miejsce. Z reguły wystarczy dokumentacja zdjęciowa, ale niekiedy instytucje finansowe wysyłają swoich inspektorów bądź też proszą o przedstawienie faktur na wykonane prace czy dokonane zakupy.

Na spełnienie powyżej opisanych warunków banki przewidują dość elastyczne terminy, ale – szczególnie w przypadku rynku pierwotnego – ich dotrzymanie zależy także od daty zakończenia inwestycji przez dewelopera. Na terminowość dewelopera trzeba zwracać szczególną uwagę także ze względu na swój interes – im dłużej trwa realizacja, tym wyższy jest koszt, ukryty pod postacią ubezpieczenia pomostowego (obowiązujące do czasu wpisu hipoteki banku do KW).

Polecamy serwis: Kursy walut

  1. Obowiązki dotyczące ubezpieczeń nieruchomości

Ubezpieczenie nieruchomości nie jest oczywiście wydarzeniem jednorazowym. Obowiązkiem kredytobiorcy jest coroczne odnawianie polisy ubezpieczeniowej. Jeżeli nieruchomość została ubezpieczona za pośrednictwem banku kredytującego, to przedłużenie polisy staje się czystą formalnością – warunkiem jest opłacenie składki ubezpieczeniowej na kolejny rok.

Jeśli wybraliśmy ubezpieczyciela zewnętrznego, sprawa jest o tyle skomplikowania, że musimy odnawiać umowę trójstronną między nami, ubezpieczycielem a bankiem (tzw. umowa cesji wierzytelności). Wspominana czynność wymaga więcej zachodu, bowiem po zawarciu polisy ubezpieczeniowej i jej opłaceniu, na podstawie tego dokumentu bank przygotuje umowę cesji, którą musi zaakceptować i podpisać ubezpieczyciel.

Dopiero dopełnienie tych wszystkich czynności spowoduje skuteczne wypełnienie  umowy z bankiem. Brak przedłużonej polisy ubezpieczenia nieruchomości może spowodować podwyższenie oprocentowania kredytu lub pociągnąć za sobą inne konsekwencje, zapisane w ogólnych warunkach umowy z bankiem.  Różnica w wysokości składki ubezpieczeniowej sprawia jednak, że skorzystanie z ubezpieczenia zewnętrznego jest znacznie korzystniejsze finansowo.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Kalicińska

Konsultant w Departamencie Doradztwa Podatkowego i Prawnego w Mariański Group Kancelaria Prawno-Podatkowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »