reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Kredyty > Kredyty i pożyczki hipoteczne > Najlepsze kredyty hipoteczne w PLN we wrześniu 2011 – ranking

Najlepsze kredyty hipoteczne w PLN we wrześniu 2011 – ranking

Po zawirowaniach na rynku walutowym, gdy praktycznie wszystkie banki wycofały z oferty kredyty w szwajcarskiej walucie, zwiększa się konkurencja w segmencie kredytów hipotecznych, udzielanych w rodzimych złotówkach. O wojnie cenowej jeszcze nie można mówić, widać jednak już pierwszy wysyp promocyjnych ofert z kredytami hipotecznymi.

Jeśli potencjalny kredytobiorca przekroczy 10% wkład własny, Deutsche Bank awansuje w zestawieniu na lidera. Powodem takiej zamiany jest brak kosztów dodatkowych w postaci ubezpieczenia oraz nieco niższa marża, w porównaniu do wcześniej opisanej sytuacji.

Jako ostatni na podium plasuje się ING Bank Śląski. Ponieważ bank ten nie przedłużył promocji obniżonej prowizji za udzielenie kredytu hipotecznego, stracił tym sposobem pierwsze miejsce w zestawieniu. Niemniej jednak, jeżeli sytuacja wymaga szybkiej finalizacji transakcji zakupu nieruchomości, ING Bank Śląski, jak mało który, potrafi temu zadaniu sprostać. Krótki czas procesowania i brak prowizji za wcześniejszą spłatę to główne atuty tej instytucji.

Poprzez wyższą marżę i ubezpieczenie niskiego wkładu własnego, w rozpatrywanej, 15-letniej perspektywie czasu, Kredyt Bank wypada mniej korzystnie niż Citi Bank Handlowy czy też wcześniej omawiany ING. Jednak warto wziąć KB pod uwagę, gdy kredytobiorca przewiduje czas spłaty w okresie mniejszym niż 10 lat. W takich okolicznościach, ze względu na prowizję od udzielenia kredytu, oferta banku z piątego miejsca okazuje się bardziej korzystna niż dwie wcześniejsze propozycje.

Polecamy serwis: Lokaty

Gdy kredytobiorca osiągnie poziom LTV, przy którym praktycznie wszystkie banki nie pobierają już ubezpieczenia niskiego wkładu własnego, głównie marża decyduje o wysokości kosztów kredytu hipotecznego.

Zestawienie pokazuje, iż mimo wysokiej prowizji za udzielenie kredytu ING Bank Śląski zajmuje pierwsze miejsce z marżą na poziomie poniżej 1%. Przy wyborze docelowego kredytu warto jednak pamiętać, że ING, podobnie jak BGŻ, stosuje WIBOR 6M, co może niekorzystnie wpłynąć na łączne koszty kredytu.

Przy wysokich kosztach początkowych, jak w przypadku banków z pierwszych dwóch miejsc – ING i Nordea Bank, duże znaczenie ma okres kredytowania. Poniższy ranking może ulec odwróceniu o 180 stopni, jeżeli pod uwagę weźmiemy koszt w okresie krótszym niż 10 lat. Wtedy nie tylko Deutsche Bank ale i notowany na 4. pozycji Kredyt Bank spisują się znacząco lepiej niż wyżej wskazani liderzy.

Zestawienie najlepszych banków zamyka CitiBank Handlowy, który ma niemal bliźniaczą, choć nieco gorszą od niż Kredyt Bank ofertę.

Porównując obecny ranking kredytów hipotecznych z wcześniejszym, sierpniowym, można zauważyć brak dwóch poważnych graczy – PeKaO SA oraz BNP Paribas Bank. Jest to spowodowane pogorszeniem oferty w PLN tych instytucji. Uprzywilejowały one za to preferencyjne kredyty z dopłatami do odsetek. Biorąc jednak pod uwagę ograniczenia, jakie zostały wprowadzone w rządowym programie „Rodzina na Swoim”, możliwe jest, że w niedalekiej przyszłości banki te zapomną o kredytach hipotecznych z dopłatami i wrócą do gry o „zwykłą” złotówkę.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelarie Radców Prawnych Cyran Polak

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama