| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Kredyty > Kredyty i pożyczki hipoteczne > W których bankach nasza zdolność kredytowa będzie największa?

W których bankach nasza zdolność kredytowa będzie największa?

Eksperci finansowi przypominają, że banki mają czas do końca roku, aby wprowadzić zasady nowej Rekomendacji S. Które banki najlepiej oceniają naszą zdolność kredytową? Czy korzystne warunki kredytowania utrzymają się w 2012 roku?

Jeśli nawet w najbardziej liberalnym banku nie możemy uzyskać wymaganej przez nas kwoty kredytu, możemy podjąć kilka działań, które to zmienią. Po pierwsze, warto zrezygnować ze wszystkich, posiadanych obecnie produktów kredytowych, czyli kart kredytowych czy limitów w koncie. Nawet, jeśli z nich nie korzystamy, banki uznają, że w każdej chwili możemy to zdobić, a wtedy nasze dochody mogłyby nie wystarczyć na terminową spłatę wszystkich długów. Dodatkowo, Rekomendacja T wymusza na bankach obostrzenie, przez które nie mogą udzielić kredytu, jeśli suma rat przekroczy 50% dochodów w przypadku zarobków poniżej średniej krajowej lub 65% dochodów, jeśli są one wyższe od średniej krajowej. Dodatkowo, niezależnie od dochodów, od 2012 r. nowa rekomendacja ograniczy ten próg do 42% w przypadku kredytów walutowych.

Jeśli to nie pomoże, możemy do kredytu dołączyć dodatkowych kredytobiorców, np. rodziców lub kogoś z rodzeństwa. Takie rozwiązanie nie zawsze jednak okazuje się skuteczne. Aby przyniosło zamierzony efekt, nowy kredytobiorca musi mieć stosunkowo wysokie dochody. W przeciwnym razie konsekwencje będą odwrotne od zamierzonych. Poza tym, jeśli będą to rodzice, może pojawić się dodatkowy problem. Większość banków wymaga, aby kredyt został spłacony przed ukończeniem 70-80 roku życia. Jeśli rodzice mają po 60 lat, część banków pozwoli nam zaciągnąć kredyt maksymalnie na 10-20 lat. Tymczasem krótszy okres kredytowania oznacza wyższą ratę, a co za tym idzie, spadek zdolności kredytowej. Na szczęście część banków zgodzi się na dłuższy okres, ale pod warunkiem opłacania ubezpieczenia na życie. To oczywiście powoduje podwyższenie kosztu kredytu.

W kontekście zdolności kredytowej i okresu kredytowania warto wspomnieć o jeszcze jednej, istotnej kwestii. Nowa Rekomendacja S zobowiązuje banki do zmiany sposobu obliczania zdolności kredytowej do końca 2011 roku. Jeśli kredyt będzie zaciągany na więcej niż 25 lat, banki będą musiały przyjmować założenie, że jest to kredyt na 25 lat. W rezultacie, w takim obliczeniu rata będzie istotnie wyższa niż w rzeczywistości. W skrajnych przypadkach może to spowodować, że zdolność kredytowa spadnie aż o ok. 100 tys. zł.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna - Inkaso WEC S.A.

Obsługa wierzytelności

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK