| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Kredyty > Kredyty i pożyczki hipoteczne > W którym banku opłaca się wziąć kredyt z dopłatą w ramach „Rodziny na Swoim”?

W którym banku opłaca się wziąć kredyt z dopłatą w ramach „Rodziny na Swoim”?

Zdaniem ekspertów finansowych kredyt „Rodzina na Swoim” najbardziej opłaca się zaciągnąć w BNP Paribas Fortis, DB PBC, Citi Handlowym, PKO BP i Banku Pocztowym. Czy warto skorzystać z ofert jednej z powyższych instytucji? Za kilka tygodni nie będzie już możliwości uzyskania pożyczki na mieszkanie na starych zasadach.

Obecnie bez problemu można znaleźć mieszkanie, kwalifikujące się do tego programu, bo maksymalne ceny, uznawane przez RnS, są mocno wygórowane. Sytuacja może zmienić się już w kwietniu, jeśli spadną ceny mieszkań, kwalifikowanych do programu w poszczególnych województwach, a jest to bardzo prawdopodobne. Jak wynika z danych GUS za IV kwartał 2010 roku, cena metra kwadratowego powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego, oddanego do użytkowania, wyniosła 3979 zł wobec 4657 zł w III kwartale. A na tej podstawie wyliczany jest wskaźnik ceny metra mieszkań, kwalifikowanych do kredytów z dopłatami do odsetek.

Nie ma żadnych wątpliwości co do tego, że program zmieni się po ingerencji rządu. Niewiadomą pozostaje jedynie, kiedy nowe zasady wejdą w życie. Trzeba liczyć się z tym, że może to nastąpić już w maju. Wtedy ceny metra kwadratowego mieszkań, klasyfikowanych do programu, mogą spaść o dodatkowe 20 proc. i nie będzie można kupować mieszkań na rynku wtórnym. Pozostałe parametry, jak możliwość zakupu mieszkania o maksymalnej wielkości 75 m2 i ograniczenie dofinansowania do 50 m2, nie zmienią się. Nie ulegnie również zmianie system dopłat do domów. Budowany czy kupowany, jeśli ma być finansowany kredytem z dopłatami do odsetek, nie może mieć więcej niż 140 m2, zaś dopłata obejmuje 70 m2. Starający się o kredyty: małżeństwa i osób samotnie, wychowujących dzieci, bez praw do nieruchomości, będą mogli mieć najwyżej 35 lat. Tymczasem obecnie nie istnieje ograniczenie wiekowe.

Warto też pamiętać, że program kredytów z dopłatami zakończy się w grudniu 2012 roku.

Polecamy serwis: Budżet domowy

Najłatwiej jest uzyskać kredyt młodemu, bezdzietnemu małżeństwu, które mieszka w dużym mieście i wspólnie zasila budżet domowy 5 tys. zł netto. Gdy małżonkowie biorą 270 tys. zł, zaciągając trzydziestoletni kredyt na pięćdziesięcio metrowe mieszkanie o wartości 300 tys. zł, najlepszą ofertę złoży im BNP Paribas Fortis. Bank przez pierwsze trzy lata nalicza jedynie 0,79 pp. marży, później podnosi ją do 1,29 pkt. proc. Nie pobiera prowizji i nie oczekuje wykupienia różnego rodzaju polis ubezpieczeniowych, nie bierze też pieniędzy za ubezpieczenie brakującego wkładu. Od klienta chce założenia konta i wykonywania transakcji bezgotówkowych. Bank proponuje takie same warunki w kategorii kredytów na 90 jak i na 100 proc. LtV i wygrywa w obu kategoriach. Gdy klient ma 10 proc. wkładu własnego, drugą co do atrakcyjności ofertę znajdzie w Deutsche Banku PBC, a trzecią – w Citi Handlowym. Marże tych ofert to od 1,3 pp. w DB PBC i 1,4 proc. w Citi. W obu przypadkach nie ma prowizji i to bez oczekiwania innych opłat, nie trzeba też płacić w zamian składki za ubezpieczenie brakującego wkładu. Konieczne jest jednak założenie konta i wzięcie karty kredytowej. Kolejne miejsca w zestawieniu na 90 proc. LtV przypadają Pekao i PKO BP. To z tych banków pochodzi co najmniej połowa kredytów z dopłatami do odsetek. Co w dwóch największych bankach na rynku kusi klientów, poszukujących kredytów z dopłatami do odsetek, poza dostępnością do licznych placówek? Bardziej liberalne podejście do zdolności kredytowej niż ma to miejsce w przypadku zwycięzców rankingu – BNP, DB PBC i Citi. W PKO BP para, zarabiająca 5 tys. zł, może uzyskać ponad 500 tys. zł kredytu.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

BillBird SA

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK