| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Kredyty > Kredyty i pożyczki hipoteczne > Ranking kredytów mieszkaniowych - lipiec 2010

Ranking kredytów mieszkaniowych - lipiec 2010

Gold Finance opublikował kolejny raport na temat rynku kredytów mieszkaniowych. Wynika z niego, że w ofertach roi się od promocji, a co czwarta oferta kredytu złotowego w lipcu staniała.

W programie Rodzina na Swoim dopłaty do połowy odsetek klient otrzymuje przez 8 lat, co pozwala uzyskać refinansowanie niemal jednej piątej odsetek 30-letniego kredytu. W drugim kwartale połowa odsetek do zrefinansowania liczona była od stawki 6,18 proc. Od trzeciego kwartału jest to 5,88 proc.

Kredyt dedykowany jest małżeństwom lub osobom samotnie wychowującym dzieci, nie posiadającym nieruchomości mieszkalnych. Kolejny konieczny do spełnienia warunek to zakup mieszkania, którego maksymalna powierzchnia nie przekracza 75 m kw. (dopłaty są tylko do 50 m. kw.) lub domu, którego powierzchnia użytkowa nie przekracza 140 m. kw. (dopłaty są tylko do 70 m. kw.).

W ramach programu Rodzina na Swoim można również skredytować całą wartość nieruchomości, czyli w naszym przypadku pożyczyć 350 tys. zł, o ile pozwalają na to limity ceny m. kw. mieszkania w danym regionie. Wówczas kredyt proponuje już nie 18, lecz 14 banków (nie ma tu BZ WBK, BPS, BPH i Citi Handlowego). Wyjątkowo na 100 proc. pożycza też BNP Paribas Fortis, a Getin Noble Bank jest gotowy pożyczyć nawet 110 proc. LTV.

Jeśli ktoś w programie Rodzina na Swoim pożycza 350 tys. zł, zdecydowanie najkorzystniejszy kredyt otrzyma od lipca w PKO BP. Po skredytowaniu 3,25 proc. wartości kredytu na składkę ubezpieczeniową rata wynosi ok. 1150 zł. Swoją ofertę, podobnie jak PKO BP, mocno poprawił również Pekao Bank Hipoteczny. Obecnie po skredytowaniu 2,5 proc. prowizji pierwsza rata wynosi ok. 1200 zł. Zmiany u konkurentów sprawiły, że lider z poprzedniego miesiąca - Bank Pocztowy - spadł na trzecią pozycję.

Osoby poszukujące kredytu w złotych mogą się udać po kredyt do wszystkich 27 banków z naszego zestawienia (załącznik - tabela „Z wkładem czy bez?”). Już w 20 z nich skredytują całość nieruchomości. Siedmiu bankom wystarczy od 5 do 10 proc. wkładu, a w najbardziej wymagającym BPH trzeba mieć minimum 20 proc. ceny nieruchomości.

Kredyty w euro oferuje 14 banków. 8 instytucji pożyczy na co najmniej 100 proc. ceny mieszkania czy domu. W mBanku i MultiBanku jest to nawet 110 proc., a w Alior Banku 120 proc. Minimum 20 proc. wkładu oczekują dla kredytów w euro: BPH i Polbank, a co najmniej 30 proc. wkładu własnego trzeba mieć w BZ WBK. 

Kredyt we franku szwajcarskim proponuje jedynie 7 banków. Nie liczymy tu DB PBC, który udziela ich już uznaniowo gospodarstwu z dochdami netto pow. 12 tys. zł. Z tabel zniknął też Kredyt Bank, który ograniczył się do kredytowania nieruchomości w złotych i euro. Tylko w trzech bankach można otrzymać kredyt we franku na 100 proc. wartości nieruchomości (Alior, MultiBank i mBank). W Nordea Banku wystarczy już jedynie 10 proc. wkładu własnego, w Polbanku i BPH trzeba mieć odłożone na jedną piątą mieszkania, a w PKO BP na jedną czwartą.

Zobacz także: Rynek kredytów

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Marek Opiela

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »