| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Kredyty > Kredyty i pożyczki hipoteczne > Ranking kredytów mieszkaniowych - lipiec 2010

Ranking kredytów mieszkaniowych - lipiec 2010

Gold Finance opublikował kolejny raport na temat rynku kredytów mieszkaniowych. Wynika z niego, że w ofertach roi się od promocji, a co czwarta oferta kredytu złotowego w lipcu staniała.

W lipcowej ofercie kredytów z wkładem własnym 7 banków przedstawianych przez Gold Finance obniżyło marże odsetkowe. Na taki ruch zdecydowali się: Allianz Bank, BOŚ, Citi Handlowy, Millennium, Nordea, Pekao Bank Hipoteczny i PKO BP. W efekcie w 17 bankach dla naszego kredytu można już uzyskać marżę poniżej 2 proc.

Drożej zrobiło się natomiast w Alior Banku i Banku Polskiej Spółdzielczości. Mocne ingerencje w warunki cenowe powodują, że nie jest łatwo dłużej utrzymać się na szczycie najlepszych ofert.

Niekwestionowanym liderem kredytów złotowych z 20 proc. wkładem własnym tym razem został PKO BP. Bank, który udzielił w drugim kwartale ponad 35 proc. wszystkich kredytów złotowych, dalej obniża marże odsetkowe na finansowanie nieruchomości w złotych. Marża dla naszego modelowego 30-letniego kredytu na 280 tys. zł i 80 proc. wartości nieruchomości zaciąganego przez 3-osobową rodzinę z 6,5 tys. zł dochodu netto, spadła z 1,59 proc. do 1,49 proc. W efekcie przy takiej stawce i skredytowaniu obowiązkowego 4-letniego ubezpieczeniu na życie w wysokości 3,25 proc. wartości kredytu, rata wynosi 1604 zł.

Lider z ubiegłego miesiąca – BZ WBK z ratą 1613 zł (dla marży 1,5 proc. i prowizji 3,5 proc.) przesunął się na drugą pozycję (do obliczeń bierzemy pod uwagę 1,5 proc. marżę na wypadek, gdyby bank nie uznał klienta za VIP-a, wyliczenia dla VIP-a podane są w tabelach). Na podium pozostał też ING BSK – z 1,5 proc. marżą i prowizją - 2,4 proc. Takie warunki dają obecnie 1630 zł raty. Tuż za podium stanęła Nordea. W lipcu klient zainteresowany prezentowanym przez nas kredytem mógł dostać w tym banku 1,8 proc. marży zamiast wcześniejszych 2,4 proc. Po dodaniu do tego prowizji 1,5 proc. (bank deklaruje, że pobiera od 0 do 3 proc.) wypada 1637 zł raty. Na niemal identycznych warunkach (nieco wyższy Wibor) można dostać kredyt w Euro Banku. Tu wychodzi rata na poziomie 1640 zł.

Na ścięcie marży z 2 do 1,8 proc. zdecydował się również BOŚ. Po zmianie rata wraz ze skredytowaną 1,5 proc. prowizją wynosi tu 1666 zł, ale przy tym kształcie kredytu klient nie musi spełniać licznych wymagań dodatkowych, jakich wymaga np. DnB Nord. Zupełnie bez cross sellu sprzedaje swój kredyt Pekao Bank Hipoteczny. Przy oferowanej marży 1,75 proc. i prowizji 2,5 proc. można w nim dostać 280 tys. zł kredytu z ratą 1675 zł. Na początek o 1 zł wyższą ratę - 1676 zł - będzie musiał zapłacić klient Millennium (przy 1,8 proc. marży). Tutaj jednak do 1620 zł raty trzeba dodać ubezpieczenie na życie (0,02% wartości zadłużenia miesięcznie), czyli na początku 56 zł. Kwota ta wraz z obniżającym się saldem kredytu również będzie spadała.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Gontarek, HUKE Finanse

Firma HUKE Finanse jest multiagencją, która oferuje pełen zakres produktów ubezpieczeniowych i kredytowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »