| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Kredyty > Kredyty i pożyczki hipoteczne > Ranking kredytów mieszkaniowych - lipiec 2010

Ranking kredytów mieszkaniowych - lipiec 2010

Gold Finance opublikował kolejny raport na temat rynku kredytów mieszkaniowych. Wynika z niego, że w ofertach roi się od promocji, a co czwarta oferta kredytu złotowego w lipcu staniała.

Klienci nie mogą jednak zapominać, że zgodnie z panującym od miesięcy trendem nie ma nic za darmo. W wielu przypadkach korzyść w postaci mniejszych kosztów kredytowych trzeba okupić spełnieniem całej listy warunków. Co ciekawe są one coraz precyzyjniej wyliczane. Oto dwa przykłady ostatnio ogłaszanych promocji. W Millennium aktywni klienci od 20 lipca dostaną marżę niższą o 0,2 pkt. proc., jeśli posiadają już lub założą rachunek w banku, będą właścicielami karty debetowej do ROR i zrealizują za jej pomocą transakcje bezgotówkowe w wysokości 500 zł co miesiąc. Ale to jednak nic przy warunkach lipcowej promocji Banku Ochrony Środowiska. BOŚ obniży marżę o 0,3 pkt. proc. i daruje prowizję, jeśli klient: a) otworzy ROR z wpływami/deklaracją wpływów z tytułu wynagrodzenia w wysokości min. 2 tys. zł, b) zakupi karty debetową i kredytową, c) skorzysta z wyciągów elektronicznych, d) złoży co najmniej dwa zlecenia stałe/polecenia zapłaty, e) otworzy debet w koncie, f) kupi dowolne ubezpieczenia do ROR.

Mocne obniżki cen kredytów złotowych i wzrost wartości niektórych ofert w euro sprawiają, że dalej maleje różnica w racie pomiędzy kredytem w polskiej walucie i kredytem w euro. W przypadku kredytu na 280 tys. zł na 80 proc. wartości nieruchomości, spłacanego przez 30 lat, rata w euro jest niższa o 18 proc., czyli 301 zł. Jeszcze miesiąc wcześniej było to 20 proc. (348 zł). Rata we franku jest niższa od złotowej o 18 proc. (308 zł) wobec 20 proc. w czerwcu. W przypadku kredytu na 30 lat na 100 proc. LTV i na 350 tys. zł różnice między ratami kredytu złotowego i walutowych również zmalały. W euro jest to obecnie jedynie 16 proc., a w relacji złoty-frank 15 proc.

Średnia rata dla kredytu w rodzimej walucie na 280 tys. zł spadła w porównaniu z końcem czerwca z 1709 zł do 1675 zł, a rata w euro wzrosła z 1361 zł do 1374 zł. Dla franka obniżyła się z 1369 zł do 1367 zł.

W przypadku kredytu na 350 tys. zł zaciąganego na 30 lat i na 100 proc. wartości mieszkania rata w złotych wyniosła w lipcu 2092 zł i była o 65 zł niższa niż na koniec czerwca. Dla euro w ciągu miesiąca rata obniżyła się z 1769 zł do 1751 zł. Natomiast dla franka dało się zauważyć wzrost z 1773 zł do 1788 zł.

Licz uważnie koszty okołokredytowe

Jeśli oferta wymaga spełnienia licznych dodatkowych warunków, bardzo ważne jest umiejętne zsumowanie kosztów kredytu. Szczególnie istotne jest spojrzenie na koszty ubezpieczeń czy na opłatę za konto, którego założenie jest konieczne. Wiele ofert bez prowizji w zamian oczekuje od klienta innych nakładów.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

nazwa.pl

Usługodawca w zakresie rejestracji domen i usług hostingowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »