REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kredyty hipoteczne dla emigrantów

Marcin Krasoń

REKLAMA

REKLAMA

Polskie banki wychodzą z ofertą kredytową do osób zarabiających za granicą. Większość banków chętnie udziela im kredytów hipotecznych osobom zarabiającym za granicą, ale w niektórych instytucjach taki klient musi mieć spory wkład własny.

40 proc. wkładu własnego musi mieć osoba pracująca na emigracji, a chcąca zaciągnąć kredyt hipoteczny w polskim Banku Millennium. Podobne ograniczenie ma m.in. Deutsche Bank PBC, w którym brak oferty kredytu na 100 proc. wartości nieruchomości to jedyna różnica w stosunku do standardowej oferty dla osób pracujących w Polsce.

REKLAMA

REKLAMA

Obsługę emigrantów deklaruje każdy bank, ale nie każdy klient jest traktowany tak samo. Najłatwiej jest oczywiście, jeśli mamy do czynienia z osobą pracującą na terenie Unii Europejskiej (tylko takich klientów obsługują m.in. Bank BPS, ING Bank Śląski i Kredyt Bank), choć na przykład Bank Pocztowy, Deutsche Bank PBC i HSBC deklarują, że każdy klient podlega indywidualnej ocenie.

Niektóre banki idą klientom na rękę jeśli chodzi o tłumaczenie potrzebnych dokumentów. Bank BPH, Bank Millennium, BNP Paribas Fortis, Getin Noble Bank, Kredyt Bank i Nordea Bank Polski akceptują dokumenty w języku angielskim, a Deutsche Bank PBC przyjmuje także język niemiecki. Takie podejście banku to dla klienta oszczędność zarówno czasu jak i pieniędzy.

Przy poszukiwaniu kredytu kluczowa jest forma zatrudnienia potencjalnego kredytobiorcy. W niektórych instytucjach (m.in. Alior Bank, Bank BPH, Bank BPS i Bank Millennium) akceptowana jest tylko umowa o pracę, co od razu wyklucza część klientów. Ale np. w MultiBanku akceptowane są jeszcze kontrakty, kontrakty menedżerskie, a nawet zagraniczna emerytura, a mBank z kolei nie odrzuci klienta tylko dlatego, że pracuje za granicą na podstawie umowy o dzieło. Prowadząc działalność gospodarczą można ubiegać się o kredyt m.in. w Getin Noble Banku i Kredyt Banku, a Bank BGŻ deklaruje, że akceptuje wszystkie formy zatrudnienia.

Zobacz też serwis: Podróże

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Każdy bank inaczej podchodzi do czasu zatrudnienia. I tak np. Bank BPH wymaga, by kredytobiorca uzyskiwał za granicą dochody od min. 24 miesięcy (bez limitu na obecnego pracodawcę), ale już w Banku BGŻ minimalny staż pracy u aktualnego pracodawcy to trzy miesiące. W BNP Paribas Fortis minimalny okres pracy u obecnego pracodawcy to sześć miesięcy, bank może udzielić kredytu klientowi pracującemu krócej (ale co najmniej trzy miesiące), lecz wówczas obniżone jest maksymalne LTV – o 15 pkt proc. Najtrudniejszy warunek stawia ING Bank Śląski, który kredytów udziela tylko osobom z umową o pracę na czas nieokreślony, trwającą od co najmniej 24 miesięcy.

Podobnie jak w przypadku każdego kredytu, tak i przy pożyczaniu emigrantom, bankom zależy na dokładnym sprawdzeniu wiarygodności klienta, stąd większość instytucji wymaga przedstawienia informacji o charakterze polskiego Biura Informacji Kredytowej (BIK). Ale Bank BPS, Getin Noble Bank i Bank Pekao deklarują, że dokumenty takie nie są im niezbędne.

Czytaj też: Zła historia kredytowa w BIK nie przekreśla szansy na kredyt

Dla wielu osób problemem może być kwestia załatwiania formalności, zakup nieruchomości wymaga co najmniej kilku wizyt w kraju, co dla niektórych może być kłopotem. Tu jednak praktycznie żaden bank nie robi problemu, aby formalności załatwiał pełnomocnik, oczywiście jeśli pełnomocnictwo zostanie ustanowione w formie aktu notarialnego.

Nie ma różnic w stosunku do standardowej oferty jeśli chodzi o cenę kredytu. We wszystkich przepytanych przez Open Finance instytucjach warunki są takie same jak dla klienta pracującego w Polsce.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Wskaźnik koniunktury GUS. Gastronomia i zakwaterowanie z największym wzrostem

    Zakwaterowanie i gastronomia znalazły się wśród branż, w których notowany był do tej pory dodatni wskaźnik koniunktury (informacja i komunikacja oraz finanse i ubezpieczenia).

    Troska i zrozumienie w kontakcie z pacjentami – klucz do profesjonalnej opieki zdrowotnej

    Empatia jest kluczowa w relacjach między personelem medycznym a pacjentami, będąc nieodzownym fundamentem wysokiej jakości opieki zdrowotnej. W obecnych czasach, gdy pacjenci mają coraz większe oczekiwania, a zmiany w medycynie są nieustanne, zdolność do empatii wyróżnia się jako jeden z głównych czynników wpływających na poziom świadczonych usług. Nawet w czasach, gdy technologie medyczne rozwijają się dynamicznie, to właśnie empatyczny kontakt między pacjentem a personelem zdrowotnym ma zasadnicze znaczenie. Umiejętność wczucia się w położenie innej osoby jest kluczowa, tworząc solidną podstawę dla profesjonalnej i skutecznej opieki nad pacjentami.

    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    REKLAMA

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    REKLAMA

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    REKLAMA