| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Kredyty > Kredyty gotówkowe i konsumpcyjne > Ranking kredytów gotówkowych – grudzień 2009

Ranking kredytów gotówkowych – grudzień 2009

W ostatnich miesiącach 2009 roku banki zaostrzyły kryteria przyznawania kredytów gotówkowych jednak koszty pożyczek nie wzrosły. Pogłębia się różnica w traktowaniu stałych klientów banku i tych „ z ulicy”.

PKO BP i Allianz uatrakcyjniły ofertę

W porównaniu z listopadem na mocne obniżenie ceny pożyczki gotówkowej na 10 tys. zł zaciąganej na 3 lata zdecydowały się dwa banki: największy na rynku PKO BP i budujący pozycję Allianz Bank.

W PKO BP obniżona została cena oferty zarówno dla stałych klientów banku, jak i nowych. Na zmianie oferty PKO BP nieznani bankowi klienci skorzystali nawet bardziej, bo koszt opisywanej przez nas pożyczki spadł z niemal 4 tys. zł do 3,1 tys. zł. W przypadku osób, które miały już relacje z PKO BP grudniowa obniżka pozwoliła zaoszczędzić około 500 zł i zejść z całkowitymi kosztami do 3,05 tys. zł. Bank dla znanych klientów obniżył oprocentowanie z 17,99 proc. do 15,65 proc. i prowizję z 5 do 4 proc., a dla nowych zmniejszył tylko oprocentowanie, ale aż z 19,99 proc. do 15,65 proc.

Allianz Bank z kolei obniżył oprocentowanie kredytów gotówkowych z 17,4 do 14,4 proc., co dla naszego modelowego kredytu dało spadek kosztu całkowitego o ponad 500 zł do 2623 zł.

Dla swoich klientów nieznacznie cenę kredytu obniżył DnB Nord

Po zmianie polityki kredytowej w Citi Handlowym tutaj też skorzystali znani bankowi klienci. Dla nich koszt pożyczenia 10 tys. zł na 3 lata spadł z niemal 3 tys. zł do 2431 zł. Ale już dla klientów innych banków propozycja Citi Handlowego podrożała o ok. 200 zł.

Były też inne podwyżki. Drożej w grudniu było w należących do BRE Banku: MultiBanku i mBanku. MultiBank podwyższył koszty dla nieznanych sobie klientów, a mBank dla swoich.

MultiBank dla osób nie będących klientami banku zwiększył marżę z 3 do 4 proc. W mBanku w górę poszła cena pożyczki bez ubezpieczenia dla dotychczasowych klientów. Prowizja dla nich zwiększyła się z 4 do 5 proc., a oprocentowanie z 16,79 do 18,29 proc. Całkowity koszt skoczył z 3317 do 3721 zł.

W najbliższych dniach rynek pozna nową ofertę kredytową BPH i GE Money Banku. Instytucje te z końcem roku przeprowadziły operacyjne połączenie i nowy rok mają już zacząć z nowymi propozycjami.

Najtaniej w Polbanku i BNP Paribas Fortis

Na szczycie rankingu Gold Finance, z najtańszą ofertą znajduje się Polbank EFG. Każdej rodzinie z naszego przykładu, bez względu na wcześniejsze relacje, gotów jest pożyczyć 10 tys. zł na 3 lata po koszcie 1943 zł. W czołówce najkorzystniej kredytujących nieznanych klientów znaleźli się również: BNP Paribas Fortis z kosztami w granicach 2 tys. zł. Trzeci jest BZ WBK, w którym trzeba zapłacić ok. 2,5 tys. zł. Kolejne miejsce przypadło w udziale Getin Bankowi, a po obniżce cen z 12-tej na piątą pozycję awansował Allianz. Tu trzeba wyłożyć na 10 tys. zł 3-letniego kredytu w granicach 2,6 tys. zł. Po zmianie warunków na bardziej korzystne, do pierwszej 10-tki, wszedł również PKO BP. Miesiąc wcześniej propozycja tego banku była dopiero 22-ga.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Marcin Pietrusiński

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK