REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Korzystanie z karty debetowej w Kanadzie nie zawsze jest bezpłatne

Magdalena Tews

REKLAMA

REKLAMA

Niektóre kanadyjskie sklepy i punkty usługowe pobierają dodatkowe opłaty za transakcje z użyciem karty debetowej. Czasem trzeba też zapłacić za skorzystanie z bankomatu.

O ile w USA aż trzech na czterech konsumentów korzysta z kart debetowych przy dokonywaniu zakupów, to jednak, według najnowszych badań rynkowych, najwięcej tego typu transakcji dokonują Kanadyjczycy. Zanotowany w ostatnich latach znaczny wzrost popularności kart płatniczych wynika m.in. z powodu zawarcia przed trzema laty porozumienia pomiędzy kanadyjską Acxsys Corporation i amerykańską NYCE Payments Network. Umożliwiło ono Kanadyjczykom płacenie za pomocą kart debetowych za towary zakupione w USA. Na terenie Kanady kartą debetową płaci się najczęściej w restauracjach, kinach, muzeach i w większości sklepów.

REKLAMA

Opłaty za korzystanie

REKLAMA

Użytkownicy kart powinni pamiętać, że korzystanie z nich nie zawsze jest bezpłatne. Niektóre sklepy i punkty usługowe pobierają za takie transakcje dodatkową, niewielką opłatę, tzw. convenience fee. Nie jest to sprzeczne z prawem, o ile informacja o takiej opłacie i jej wysokości ukaże się na ekranie urządzenia, za pomocą którego dokonujemy transakcji. Jeżeli kupujący nie zgadza się na dodatkową opłatę, sprzedawca powinien umożliwić mu bezpłatne unieważnienie transakcji. Aby uniknąć takich sytuacji, użytkownik karty powinien uzgodnić ze sprzedawcą warunki korzystania z niej jeszcze przed dokonaniem płatności.

Warto też pamiętać, że niektóre sklepy lub punkty usługowe zastrzegają sobie minimalną wartość zakupu dokonywanego za pomocą karty. Różni się ona w zależności od rodzaju oferowanych dóbr. Najczęściej to kwota od 5 do 10 CAD.

Drogi bankomat

Z koniecznością uiszczenia opłaty convenience fee musi liczyć się także osoba, która podejmuje pieniądze z bankomatu (automated banking machine, czyli ABM). Zazwyczaj wynosi ona co najmniej 1,50 CAD i jest pobierana, gdy transakcji dokonuje się w bankomacie nienależącym do banku macierzystego.

REKLAMA

Osoba korzystająca z bankomatu może zostać zobowiązana do pokrycia dwóch dodatkowych opłat tzw. network access fee i opłaty za dokonanie transakcji bankowej, pobieranej przez bank macierzysty. Zdarza się więc, że podjęcie pieniędzy z bankomatu kosztuje w sumie około 6 CAD.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Aby uniknąć opłat, należy dokładnie dowiedzieć się, ile transakcji jest wliczonych w miesięczną opłatę bankową. W zależności od liczby przewidywanych transakcji, użytkownik karty może wybrać najlepszą opcję zaproponowaną przez bank. Informacje na ten temat są zamieszczone w publikacji The Cost of Banking Guide, którą można znaleźć na stronie internetowej Financial Consumer Agency of Canada . Strona ta umożliwia wybranie najwygodniejszej opcji, proponując najtańsze rozwiązanie. Na zamówienie użytkownika, (złożone telefonicznie, nr 1-866-461- 3222) FCAC przesyła bezpłatnie broszurkę dotyczącą transakcji bankowych.

Dobrym sposobem na uniknięcie przynajmniej jednej z opłat jest podjęcie gotówki z konta przy dokonywaniu zakupów (tzw. cash back). W większości sklepów lub punktów usługowych istnieje taka możliwość. Podjęta z konta kwota jest wówczas doliczona do rachunku.

Minimalna wartość zakupu dokonywanego za pomocą karty wynosi zazwyczaj 5-10 CAD

Wybierz kartę kredytową

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

REKLAMA

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

REKLAMA

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

REKLAMA