REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Korzyści z przeniesienia karty do innego banku

Jerzy Węglarz
Jarosław Sadowski
Główny analityk Expander Advisors

REKLAMA

REKLAMA

Zmieniając kartę kredytową warto skorzystać z opcji przeniesienia. Zachęca do tego uproszczona procedura i mniejsza liczba potrzebnych dokumentów – wynika z analizy firmy Expander. Wiele banków przygotowuje ponadto ciekawe promocje – można liczyć na niższe oprocentowanie w ciągu pierwszego roku.

REKLAMA

Osoby, które nie są zadowolone ze swojej karty kredytowej, mogą w prosty sposób przenieść jej rachunek do innego banku. Banki stosują różnego rodzaju ułatwienia i promocje zachęcające do rezygnacji ze starej karty na rzecz nowej. Nową kartę banki wyposażają w taki sam, a czasem nawet nieco większy limit kredytowy, niż posiada obecna karta. W takiej procedurze bank polega bowiem na wyliczeniu zdolności kredytowej dokonanej przez swojego poprzednika. Jeśli na starej karcie jest zadłużenie, którego klient nie chce od razu spłacać, to często istnie możliwość przeniesienia tego zadłużenia na nową kartę. Bank wydający nowy „plastik” spłaca w takiej sytuacji zadłużenie na starej karcie, a klient reguluje tę kwotę regulował już na karcie nowej.

REKLAMA

Podstawową zaletą przeniesienia, w porównaniu ze standardową procedurą ubiegania się o kartę, jest uproszczona i przyspieszona procedura jej przyznania. Różnica w procesie polega przede wszystkim polega na tym, że przy wniosku o przeniesienie klient zwykle nie musi przedstawiać zaświadczenia o wysokości osiąganych dochodów. Najczęściej wystarczą wyciągi wydane do starej karty kredytowej. Na nich znajduje się bowiem informacja o wysokości przyznanego i wykorzystanego limitu kredytowego. Jest to o tyle istotne, że zwykle klient otrzymuje taką samą wysokość kredytu, jak na karcie przenoszonej.

Promocyjne oprocentowanie

Przenosząc kartę można jednak zwykle uzyskać korzystniejsze warunki niż składając standardowy wniosek. Z analizy Expandera wynika jednak, że obniżone oprocentowanie obowiązuje zwykle tylko kilka miesięcy, po których wraca do standardowego poziomu. Najdłużej, bo aż 12 miesięcy, z promocyjnych warunków mogą korzystać klienci przenoszący karty do Kredyt Banku i Multibanku. W tym pierwszym oprocentowanie operacji bezgotówkowych jest obniżane do 9,99%, a w drugim do 9,90%. Zdarzają się również oferty, w których bank obniża oprocentowanie do zera. Tak jest w mBanku i Getin Banku. Promocja trwa jednak tylko 3 miesiące. Ponadto obniżki oprocentowania dla przenoszonych kart stosuje również Alior Bank (obniżka o połowę na 6 miesięcy) oraz PKO BP (9,90% przez 6 miesięcy).

Ciekawy chwyt Getin Banku

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Klienci powinni jednak dokładnie sprawdzać warunki promocji. Przykładowo, Getin Bank zapewnia, że osobom przenoszącym kartę zaoferuje o 1 pkt proc. niższe oprocentowanie niż na starej karcie. Brzmi dobrze. Na stronie internetowej, gdzie można o tym przeczytać bank nie podaje jednak, że oprocentowanie na nowej karcie nie może być niższe niż 18%. Jeśli więc klient będzie przenosił kartę z oprocentowaniem wynoszącym np. 19,90%, to uzyska oprocentowanie 18,90%. Tymczasem gdyby ubiegał się na normalnych warunkach (nie na zasadzie przeniesienia) o kartę Visa Silver w Getin Banku, otrzymałby oprocentowanie na poziomie 18%, czyli niższe.

Promocje obniżające oprocentowanie po przeniesieniu karty

Nazwa banku

Nazwa karty

Warunki promocyjne

Alior Bank

MasterCard Silver

oprocentowanie operacji bezgotówkowych jest obniżone o połowę przez 6 miesięcy

Getin Bank

Visa Silver

3 m-ce bez odsetek na transakcje bezgotówkowe. O 1 pkt. proc. niższe oprocentowanie na transakcje gotówkowe i bezgotówkowe, nie niższe niż 18% - bezterminowo

Kredyt Bank

Visa Classic

oprocentowanie 9,99% dla transakcji bezgotówkowych przez 12 miesięcy

MultiBank

Visa Credit

oprocentowanie 9,90% przez pierwsze 12 miesięcy

mBank

Visa Classic

oprocentowanie 0% przez pierwsze 3 miesiące

Bank Millennium

Millennium Visa

Oprocentowanie 9,90%, ale tylko dla transakcji spłaty zadłużenia zaciągniętego w innym banku

PKO BP

Srebrna Karta Kredytowa

Oprocentowanie 9,99% przez 6 miesięcy

Przenosząc kartę można podwyższyć limit kredytu

REKLAMA

Przenosząc się do innego banku klient zwykle otrzymuje limit kredytowy w takiej samej wysokości, jak na starej karcie. Pięć banków jest jednak gotowych przyznać wyższy limit. W Getin Banku o 30%, a w Allianz Banku, Multibanku, Banku Millennium i Polanku –o 20%. Wyższą kwotę limitu kredytowego można oczywiście uzyskać w każdym banku, jeśli poprzedni limit nie w pełni wykorzystywał zdolność kredytową wnioskodawcy. Podobnie będzie, jeśli od czasu uzyskania poprzedniej karty zwiększyła się wysokość dochodów wnioskodawcy, a nie wzrosły obciążenia.

Starając się o podwyższenie limitu ponad kwotę oferowaną w ramach przeniesienia trzeba jednak liczyć się z tym, że w takiej sytuacji banki szczegółowo badają zdolność kredytową wnioskodawcy. Mogą więc wymagać przedstawienia zaświadczenia o dochodach. Ponadto istnieje pewne ryzyko, że mimo dodatkowych formalności limitu i tak nie uda się podnieść. Dotyczy to sytuacji, gdy karta będzie przenoszona z banku, który stosunkowo liberalnie oblicza zdolność kredytową, do takiego który jest w tym zakresie ostrożny.

Wyciągi nie zawsze wystarczą

Udając się do banku, by złożyć wniosek o przeniesienie rachunku karty trzeba ze sobą zabrać wyciągi ze starej karty. W zależności od banku może to być tylko ostatni (np. PKO BP, Polbank) lub trzy ostatnie wyciągi (np. Millennium, Bank BPH). Oprócz tego zawsze niezbędne jest okazanie dokumentu tożsamości, a niekiedy nawet dwóch, jak np. w PKO BP. Oprócz tego bank może wymagać podpisania oświadczenia, w którym klient deklaruje wysokość osiąganych dochodów. Teoretycznie klient może w nim napisać dowolna kwotę. Nie warto jednak swoich dochodów zawyżać, gdyż banki kontaktują się z pracodawcą i potwierdzają takie informacje. Może być również wymagane przedstawienie wyciągu z konta bankowego. Nie wszystkie stosują uproszczoną procedurę przeniesienia karty. Tak jest np. w Banku Nordea czy Raiffeisen Banku, które co prawda umożliwią przenoszenie karty, ale nie stosują w tym przypadku uproszczonej procedury.

Możliwość przeniesienia karty kredytowej w poszczególnych bankach

 Nazwa banku

Możliwość przeniesienia karty

Promocyjne warunki

Uproszczona procedura

Wyższy limit

Alior

Tak

Tak

Tak

 

Allianz

Tak

Tak

Tak

o 20%

BZ WBK

Tak

Tak

Tak

 

Getin Bank

Tak

Tak

Tak

o 30%

Kredyt bank

Tak

Tak

Tak

 

mBank

Tak

Tak

Tak

 

Multibank

Tak

Tak

Tak

o 20%

BOŚ

Tak

Nie

Tak

 

BPH

Tak

Nie

Tak

 

ING

Tak

Nie

Tak

 

Millennium

Tak

Nie

Tak

o 20%

Polbank

Tak

Nie

Tak

o 20%

PKO BP

Tak

Tak

Nie

 

Nordea

Tak

Nie

Nie

 

Raiffeisen

Tak

Nie

Nie

 

Toyota

Tak

Nie

Nie

 

AIG Bank

Nie

Nie

Nie

 

BGŻ

Nie

Nie

Nie

 

Citi Handlowy

Nie

Nie

Nie

 

Deutsche Bank

Nie

Nie

Nie

 

DnB Nord

Nie

Nie

Nie

 

Euro Bank

Nie

Nie

Nie

 

Fortis

Nie

Nie

Nie

 

GE Money

Nie

Nie

Nie

 

Lukas

Nie

Nie

Nie

 

Pekao

Nie

Nie

Nie

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

REKLAMA

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

REKLAMA

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

REKLAMA