REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Co-branded, czyli karty wspólnych marek

Paweł Majtkowski
Analityk Expandera

REKLAMA

REKLAMA

Karty wspólnych marek, nazywane też kartami co-branded, to karty wydawane przez banki we współpracy z inną instytucją partnerską, która posiada silną i zakorzenioną pozycję na rynku. Jeszcze kilka lat temu oferta takich kart w Polsce była bardzo uboga. Teraz już prawie każdy bank ma w ofercie kartę co-brandową.

Kart kredytowych na rynku jest ponad 8,5 miliona, a do końca roku liczba kart w portfelach Polaków może przekroczyć 10 mln. Więcej kart na rynku to coraz poważniejsze problemy banków w sprzedaży nowych kart. Bankowcom trudno namówić klienta na kolejną kartę, jeśli już użytkuje on trzy inne. A takich klientów, szczególnie w dużych miastach, przybywa.

REKLAMA

Banki korzystają zatem z popularności innych marek dla promocji swoich własnych produktów i dzięki temu docierają do osób, do których innymi kanałami, to niemożliwe lub zbyt kosztowne. Wiele z kart co-branded to karty programów lojalnościowych, oferujące klientom nagrody za aktywne używanie.

Porównaj oferty banków

Partner w chmurach

REKLAMA

Widać także, że banki poszukują produktów, które mogłyby konkurować z kartami wspólnych marek i programami lojalnościowymi. Jednym z nich jest rachunek bankowy Wydajesz i Zarabiasz w Banku Zachodnim WBK. Korzystając z niego można otrzymać zwrot 1 proc. kwoty wydanej z użyciem dołączonej do rachunku karty. Jest to znacznie więcej, niż banki zwracają klientom w postaci nagród w większości programów lojalnościowych.

Linie lotnicze zawsze należały do pionierów wydawania kart wspólnych marek. Jedną z pierwszych kart tego typu na naszym rynku była karta wydawana przez LOT z bankiem Pekao. Ta współpraca nie dotrwała jednak do dziś, LOT wydaje obecnie swoje karty z Citibankiem. Ich posiadacze za zakupy dokonywane kartą otrzymują punkty programu Miles&More. Karty z LOT-em wydaje także w Polsce Diners Club.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Poza kartami LOT-u swoje karty w Polsce wydaje także Ryanair. Ta karta jest wspólnym przedsięwzięciem irlandzkiej linii i GE Money Banku. W przypadku tej karty nie ma jednak programu lojalnościowego, a posiadacz po wydaniu odpowiedniej kwoty pieniędzy ma możliwość otrzymania jednego lub dwóch bezpłatnych biletów na loty Ryanair.

Kartą do pełna

Najpopularniejszymi kartami wspólnych marek są te wydawane z sieciami stacji benzynowych. Te karty dają posiadaczom możliwość zbierania punktów w programach lojalnościowych koncernów paliwowych. Punkty otrzymuje się nie tylko za zakupy paliwa na stacjach, ale za wszystkie zakupy dokonywane kartą. Takie karty w swojej ofercie posiadają Citibank (BP partnerclub), Eurobank (Visa Premium Club), PKO BP (Vitay), Pekao (Shell). Pierwsze dwie to karty kredytowe, trzecia to karta obciążeniowa, czyli taka, która nie pozwala na zaciągnięcie kredytu. Wszystkie te karty pozwalają zbierać punkty programu lojalnościowego - przelicznik to 1 punkt za 5 zł (na stacjach Statoil 3 zł) wydane kartą. Poza tym klient może zbierać dodotkowe punkty za zakupy paliwa i innych artykułów na stacjach benzynowych. Tylko w wypadku karty Premium Club, poza stacjami Statoil, można zbierać je także u innych partnerów programu, np. w restauracjach Pizza Hut i KFC czy towarzystwie ubezpieczeniowym Link4.

Sport i perfumy

REKLAMA

Nowych klientów zapewniają bankom także karty wydawane z klubami sportowymi. Większość z nich to karty kredytowe, jednak banki wydają w takiej formie także zwykłe karty debetowe, a nawet przedpłacone. Te dwa typy kart są popularne, bo łatwiejsze do uzyskania. Inaczej niż w wypadku karty kredytowej, klient nie musi posiadać zdolności kredytowej.

Dominet Bank wydaje karty klubów piłkarskich, koszykarskich i żużlowych. Swoją kartę sportową ma także BZ WBK (z KS Lech Poznań). Bank ma bardzo nieskie wymagania odnośnie do minimalnych dochodów niezbędnych do otrzymania karty - wystarczy stała pensja w wysokości 200 zł miesięcznie netto.

Bank Zachodni WBK ma najlepszą i najbardziej zróżnicowaną ofertę kart wspólnych marek na rynku. Wydaje karty m.in. z siecią kin Multikino, przychodniami Lux Med i magazynem Voyage. A także z portalem Money.pl oraz serwisem aukcyjnym Allegro. Kartę z siecią perfumerii Sephora wydaje natomiast Bank Millennium. ING Bank Śląski oraz GE Money Bank wydają natomiast karty z firmami kosmetycznymi - Oriflame i AVON.

Wybierz kartę kredytową

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    REKLAMA

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    REKLAMA

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    Kończy się najostrzejsza zima od 50 lat. Prawie 5 mln zwierząt hodowlanych zginęło z głodu w Mongolii

    Dobiegająca końca zima w Mongolii, najostrzejsza od pół wieku, doprowadziła do śmierci niemal 5 mln kóz, owiec i koni, które nie są w stanie dotrzeć do pożywienia. To duży cios w gospodarkę kraju zamieszkanego przez ok. 3,3 mln ludzi, z których ok. 300 tys. utrzymuje się z hodowli zwierząt - podkreśliło Radio Swoboda.

    REKLAMA