| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Karty kredytowe > Rodzaje kart > Karty Płatnicze

Karty Płatnicze

Niewielu użytkowników kart płatniczych zdaje sobie sprawę, jak wiele rodzajów kart funkcjonuje obecnie na rynku. Warto poznać, jak wiele funkcji może pełnić karta płatnicza. Nie zaszkodzi też sprawdzić ofertę konkurencji.

Optymalna karta płatnicza powinna uwzględniać indywidualne potrzeby jej posiadacza. Dobrym rozwiązaniem jest posiadanie dwóch, niejako uzupełniających się kart różnych systemów, np. MasterCard czy Visa.
Przede wszystkim należałoby określić czy chodzi nam jedynie o komfort zakupów bezgotówkowych, gdyż nie mamy konieczności zaciągania kredytu. Czy może potrzebujemy karty właśnie do zaciągania kredytów. Albowiem dzięki posiadaniu karty kredytowej można zaciągnąć prawie że bezpłatny kredyt nawet na kilka tygodni. Musimy uważać przy tym na swego rodzaju pułapkę. Po upływie takiego bezodsetkowego kredytowania zaczyna „bić licznik” i to drogo bo powstałe oprocentowanie jest wówczas zazwyczaj o wiele wyższe niż zwykłego kredytu. Dodatkowo, za przekroczenie terminu spłaty takiego kredytu banki obciążają klientów kara pieniężną, podobnie jak za przekroczenie wyznaczonego limitu kredytu. Jeżeli więc przewidujemy, że karta kredytowa jest nam potrzebna tylko w celu dokonywania bezgotówkowych zakupów oraz ewentualnych innych płatności a niejako przy okazji chcemy skorzystać z bezodsetkowego kredytu, to najistotniejszymi kryteriami wyboru karty będzie maksymalny okres bezodsetkowy oraz wysokość rocznej opłaty za użytkowanie karty. Jeżeli natomiast liczymy się z przedłużaniem kredytu poza okres bezodsetkowy, to najistotniejszym kryterium może być wysokość oprocentowania. Przy pomocy karty kredytowej można też dokonywać wypłat z bankomatu, co ma miejsce szczególnie podczas urlopów, wyjazdów zagranicznych; pod tym kątem warto by przy wyborze karty zwrócić uwagę na wysokość prowizji jaką bank pobiera z tytułu wypłaty gotówki w bankomatach.

3. Koszty związane z kartami płatniczymi

Opłaty za wydanie karty są bardzo różne i wynoszą od 0 do nawet 1000 PLN. Często są wydawane w ramach promocji całkowicie bezpłatnie, ale już za wznowienie takiej karty zostanie pobrana opłata.

Ważne: Wszystkie transakcje bezgotówkowe powinny być bezpłatne ale zależy to od banku w którym bierzemy kartę np. niektóre banki pobierają opłatę gdy średniomiesięczna wartość wszystkich operacji zrealizowanych w danym roku nie przekroczy pewnego progu). Bank może pobierać prowizję za każdą wypłatę gotówki (od 0 do 4%).

Przy korzystaniu z kart kredytowych należy się liczyć z dodatkowymi kosztami, jakimi jest oprocentowanie kredytu na karcie. W zależności od banku wynosić może ono od około 10 do ponad 20%. Czasami banki oferują promocyjne warunki i oprocentowanie od 0 do 10%, ale dotyczy ono zwykle kilku pierwszych miesięcy od dnia podpisania umowy.

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Rynek kart płatniczych jet zróżnicowany.
Rynek kart płatniczych jet zróżnicowany.

Ochrona danych pracowników. Zmiany 201969.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Przemysław Dybała

Doradca podatkowy nr 11590

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »