| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Karty kredytowe > Rodzaje kart > Jakie są zalety karty przedpłaconej?

Jakie są zalety karty przedpłaconej?

Zwyczaj dawania pieniędzy w kopercie ewoluował. Święty Mikołaj nie lubi się mylić, zgodnie z tradycją chce dawać wymarzone prezenty. Aby ułatwić mu życie, stworzono kartę przedpłaconą z jego wizerunkiem. Dzięki niej każdy może sam kupić sobie upatrzony prezent.

W BZ WBK za 15 zł klient otrzyma kartę przedpłaconą z możliwością doładowywania i funkcją płatności w sieci. Jeśli karta ma również służyć do płatności zbliżeniowych, będzie kosztowała 20 zł.

Gdy jednak ma to być karta jednorazowa, czyli bez możliwości doładowania, o wartości do 75 zł, jej koszt wynosi 5 zł, przy wyższych sumach opłata wzrasta do 10 zł. Karta nie pozwala na wypłaty z bankomatów, ale można nią dokonywać wszelkich płatności bezgotówkowych, również w internecie.

Przeczytaj również: Karta kredytowa wyznacznikiem statusu majątkowego

Prezent od pracodawcy

Wiele osób dostaje karty przedpłacone w prezencie, na święta, od swojego pracodawcy. Poza ING i BZ WBK, wydają je również: PKO BP, Citi Handlowy i BRE. Jak deklarują banki, takich kart, głównie za sprawą tych rozdawanych przez firmy, jest już ponad milion. Jeśli karta została wykorzystana, a jej termin ważności nie minął, warto spytać pracodawcę, czy można doładowywać kartę samodzielnie, aby nie leżała bezużytecznie. Nie należy się też obawiać, że posiadanie takiego plastikowego prezentu wiąże się z jakimiś konsekwencjami i dodatkowymi płatnościami.

Jeśli karta nie jest podpisana imieniem i nazwiskiem, można ją podarować komuś innemu. Nawet dziecku, pod warunkiem, że skończyło 13 lat. Jeśli zdecydujemy się na obdarowanie kartą nastolatka, należy dołączyć do niej kilka rad.

Dziesięć zasad użytkowania pierwszej karty

1. O ile to możliwe, podpisz kartę od razu po jej otrzymaniu. Chroń przed zniszczeniem lub zagubieniem.
2. Nie noś kodu PIN razem z kartą i nie zapisuj go na karcie, ani w żadnym innym, łatwo dostępnym miejscu – najlepiej go zapamiętaj i nikomu go nie ujawniaj.
3. Nie podawaj nikomu numeru swojej karty, chyba że ma to bezpośredni związek z dokonywaną transakcją lub zastrzeżeniem karty.
4. Płacąc kartą, nie trać jej nigdy z zasięgu wzroku. Zawsze sprawdzaj kwotę transakcji przed zatwierdzeniem lub podpisaniem rachunku.
5. Nie korzystaj z pomocy nieznajomych Ci osób przy bankomacie.
6. Zabieraj potwierdzenia transakcji ze sklepów i wydruki z bankomatów.
7. Na bieżąco kontroluj stan rachunku karty. Jeśli zauważysz operacje, których nie dokonałeś, natychmiast poinformuj o tym Bank i niezwłocznie zastrzeż kartę.
8. Niezwłocznie powiadom Bank o zagubieniu lub kradzieży karty, uzyskaniu kodu PIN przez inne osoby oraz zmianie swoich danych adresowych.
9. Zapisz sobie numer telefonu, pod którym można zastrzec kartę i przechowuj go w innym miejscu niż kartę, żeby w razie ewentualnej kradzieży/ zgubienia karty, nie stracić jednocześnie numeru telefonu do jej zastrzeżenia.
10. Nie przechowuj karty z paskiem magnetycznym w pobliżu urządzeń elektronicznych np. telewizora, telefonu komórkowego itp., bo może to spowodować uszkodzenie i brak możliwości dalszego korzystania z karty.

Źródło: Halina Kochalska, Open Finance

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Jerzy Różyk

ekspert ds. oceny ryzyka w transporcie, prawa przewozowego i ubezpieczeń transportowych CDS Kancelaria Brokerska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »