| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Karty kredytowe > Bezpieczeństwo > Zakupy w Internecie: pamiętaj o bezpieczeństwie

Zakupy w Internecie: pamiętaj o bezpieczeństwie

Wskutek kryzysu coraz ważniejszym kryterium wyboru przy zakupach stała się cena, w wyniku czego konsumenci chętniej korzystają z handlu w Internecie. Nie należy przy tym jednak zapominać o bezpieczeństwie takich transakcji

Aby dokonać płatności kartą należy znać jej numer, datę ważności oraz kod zabezpieczający CVC2/CVV2, który znajduje się na rewersie karty (ostatnie 3 cyfry na pasku z podpisem). Dlatego też karta powinna być przedmiotem szczególnej uwagi każdego jej użytkownika. W celu poprawy bezpieczeństwa wprowadzona została technologia 3D Secure (Verified by Visa i MasterCard SecureCode). Dzięki temu przed dokonaniem standardowej autoryzacji karty bank prosi o podanie wcześniej ustanowionego hasła. Tak zabezpieczona karta nawet jeśli wpadnie w niepowołane ręce, nie powinna zostać wykorzystana do internetowego oszustwa. Jak na razie technologia ta nie zdobyła popularności.

Zaletą kart płatniczych są większe możliwości w przypadku roszczeń skierowanych do sprzedawcy. W momencie nie wywiązania się sprzedawcy z umowy klient ma możliwość dokonania obciążenia zwrotnego (charge back). Co spowoduje, że bank obciąży nierzetelnego sprzedawcę taką samą kwotą, którą musiał zapłacić klient. Jest to szczególnie atrakcyjne zabezpieczenie dla osób, które dokonują zakupów w Internecie, jak i biurach podróży czy liniach lotniczych.

Karty debetowe i kredytowe, to nie koniec możliwości płacenia plastikiem za e-zakupy. Dla osób, które nie są przekonane do bezpieczeństwa najpopularniejszych kart, zostały przygotowane karty przedpłacone i wirtualne. Pierwsze działają na zasadzie telefonicznego systemu pre-paid, gdzie użytkownik sam zdecyduje ile środków chce na nią wpłacić. Dodatkowym plusem jest fakt, że taka karta może zostać wydana na okaziciela, również jako prezent. Głównymi wydawcami takich kart w Polsce są BZ WBK i ING Bank Śląski. Kartą przedpłaconą można płacić także w normalnym sklepie lub podjąć gotówkę z bankomatu.

W odróżnieniu od karty przedpłaconej karta wirtualna może nawet fizycznie nie istnieć, ponieważ służy wyłącznie do transakcji internetowych, które wymagają jedynie kilku danych. Całkowicie wirtualne karty oferuje ING Bank Śląski, natomiast karty wirtualne w fizycznej postaci oferują banki z grupy BRE (mBank i MultiBank). Z założenia karta wirtualna przez większość czasu ma zerowe saldo, a środki na nią przelewane są tylko na moment przed dokonaniem płatności za internetowe zakupy. Również w tym przypadku sam proces autoryzacji niczym się nie różni od pozostałych kart. Karty wirtualnej nie użyjemy jednak w realnym świecie – nie zda się na nic ani w restauracji, ani w bankomacie.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawnicza FORUM r.pr. K. Piluś i s-ka sp.k.

Masowe odzyskiwanie wierzytelności

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »