REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Karty płatnicze na wakacjach

Mateusz Ostrowski
Analityk rynku produktów bankowych

REKLAMA

REKLAMA

Podczas wakacyjnych wycieczek zamiast portfela wypchanego gotówką zabieramy za sobą kartę płatniczą. Używając plastikowych pieniędzy warto pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa.

REKLAMA

Wiele osób z niecierpliwością odlicza dni do urlopu i zastanawia się, co trzeba będzie spakować do walizki. Na pewno warto też pomyśleć o wyposażeniu portfela, w którym nie powinno zabraknąć kart płatniczych. Zamiast wozić ze sobą plik gotówki, lepiej zabrać plastikowe pieniądze. Ich podstawową zaletą jest bezpieczeństwo, bo jeśli zgubimy kartę, to możemy nie stracić ani grosza, ale ze zgubionym lub skradzionym portfelem możemy się już raczej pożegnać. Trzeba jednak przestrzegać podstawowych zasad bezpieczeństwa, tak by utrata plastikowych pieniędzy nie miała konsekwencji w papierowych banknotach.

REKLAMA

Na początek rzecz najważniejsza: PIN do karty istnieje w naszej głowie i nigdzie indziej. Nie należy go zapisywać na kartkach, czy zdradzać osobom trzecim. Oczywiście klienci banków próbują na różne sposoby wspierać swoją pamięć (znany jest przypadek klienta, który PIN do swojej karty wyrył na murze, tuż przy bankomacie, z którego zazwyczaj korzystał), jednak w razie reklamacji, gdyby okazało się, że umożliwiliśmy komuś poznanie naszego hasła, możemy mieć problem z odzyskaniem gotówki. Banki ponoszą odpowiedzialność wyłącznie za nieuprawnione transakcje, czyli takie, do których doszło bez winy posiadacza karty.

REKLAMA

Jeśli już o tej odpowiedzialności mowa, to pamiętajmy, że przed zastrzeżeniem karty, bank bierze na siebie transakcje powyżej równowartości 150 euro. Możemy więc stracić ok. 600 zł, jeśli na czas nie zastrzeżemy karty. Ważną rzeczą jest więc szybkie przeprowadzenie tej operacji. Warto co jakiś czas sprawdzać, czy wszystkie nasze plastiki są na miejscu w portfelu, a jeśli dostrzeżemy ich brak, bezzwłocznie zadzwońmy na bankową infolinię. Zastrzec kartę można również w oddziale banku, i nie musi to być nawet placówka naszego własnego banku. Instytucje finansowe w tym zakresie współpracują ze sobą i nawet konkurencyjny bank pomoże nam zastrzec kartę. Trzeba jednak pamiętać, że to może trwać nieco dłużej, a czas ma tu ogromne znaczenie. Najlepszym rozwiązaniem będzie więc szybki telefon do własnego banku. To oznacza, że przed wyjazdem na wakacje warto zapisać sobie właściwy numer telefonu. 


Kolejna rzecz, która wiąże się z utratą karty to ubezpieczenie. Tak jak wspomniałem odpowiedzialność banku zaczyna się dopiero powyżej 150 euro. Przed utratą tej kwoty chroni nas ubezpieczenie nieuprawnionych transakcji. Często jest ono bezpłatnie dodawane do karty, innym razem trzeba za nie zapłacić kilka złotych miesięcznie, jednak nad wykupieniem tego ubezpieczenia akurat warto się zastanowić. Pamiętajmy przy tym, że jeśli złodziej wykona transakcję po tym jak zastrzeżemy kartę, to nie ma już znaczenia, czy była ona ubezpieczona, czy nie. W tej sytuacji odpowiedzialność za całość strat bierze na siebie bank.

To podstawowe zasady związane z bezpieczeństwem, ale warto jeszcze zwrócić uwagę na koszty używania kart płatniczych. Po pierwsze wypłaty z bankomatów. Jeśli wakacje spędzamy w Polsce, to pamiętajmy, by unikać obcych bankomatów, w których musimy zapłacić prowizję. W niektórych bankach może ona wynosić nawet kilka procent. Na szczęście coraz więcej instytucji udostępnia bez opłaty sieć wszystkich bankomatów w Polsce. Przed urlopem warto pomyśleć o takim koncie, bo w małych, wakacyjnych miejscowościach możemy mieć problem ze znalezieniem maszyny należącej do naszego banku. W przypadku wyjazdu za granicę sprawdźmy czy nasz bank nie daje nam bezprowizyjnych bankomatów również za granicą. Kilka polskich instytucji oferuje taką możliwość, chociażby udostępniając maszyny banków z tej samej grupy kapitałowej. Jeśli zaś chodzi o karty kredytowe, to w tym przypadku, zarówno w kraju i za granicą, obowiązuje żelazna zasada: nie wybieramy pieniędzy z bankomatu. Użycie karty kredytowej do tego celu, spowoduje potrącenie prowizji, a także naliczenie wysokich odsetek, bo nie będzie obowiązywał nas okres bezodsetkowy. Możemy z niego korzystać jedynie podczas płatności bezgotówkowych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wyszukiwarka bankomatów

I ten sposób używania kart może być bardzo korzystny, szczególnie za granicą. Nie zapłacimy prowizji tak jak przy wypłacie z bankomatu. Bank przeliczy jedynie wydaną przez nas kwotę na złote, i obciąży nasze konto odpowiednią sumą. To, z czym musimy się liczyć to koszty przewalutowania. W przypadku zagranicznych transakcji, tak jak przy walutowych kredytach hipotecznych, musimy się liczyć ze spreadem, czyli różnicą pomiędzy kursem kupna a kursem sprzedaży waluty. Ważne jest jeszcze to, by wiedzieć w jakiej walucie jest rozliczana nasza karta. Najczęściej będzie to euro lub dolar. Wyjeżdżając do strefy euro warto mieć więc kartę rozliczaną we wspólnej walucie. Jeśli bowiem pojedziemy tam z kartą rozliczaną w dolarach, to bank najpierw przeliczy wydatek poniesiony w euro na walutę amerykańską, a dopiero potem na złote. Poniesiemy więc dwukrotnie koszt przewalutowania.

Zobacz też serwis: Kursy walut

Jeśli jednak będziemy zdawać sobie sprawę z kosztów, jakie wiążą się z używanie kart płatniczych oraz będziemy przestrzegać zasad związanych z bezpieczeństwem ich używania, to plastikowe pieniądze przydadzą się na wakacyjnym wyjeździe. Na koniec warto ostrzec przed jeszcze jedną pułapką. Plastikowe pieniądze wydaje się dużo łatwiej niż te papierowe.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Wskaźnik koniunktury GUS. Gastronomia i zakwaterowanie z największym wzrostem

    Zakwaterowanie i gastronomia znalazły się wśród branż, w których notowany był do tej pory dodatni wskaźnik koniunktury (informacja i komunikacja oraz finanse i ubezpieczenia).

    Troska i zrozumienie w kontakcie z pacjentami – klucz do profesjonalnej opieki zdrowotnej

    Empatia jest kluczowa w relacjach między personelem medycznym a pacjentami, będąc nieodzownym fundamentem wysokiej jakości opieki zdrowotnej. W obecnych czasach, gdy pacjenci mają coraz większe oczekiwania, a zmiany w medycynie są nieustanne, zdolność do empatii wyróżnia się jako jeden z głównych czynników wpływających na poziom świadczonych usług. Nawet w czasach, gdy technologie medyczne rozwijają się dynamicznie, to właśnie empatyczny kontakt między pacjentem a personelem zdrowotnym ma zasadnicze znaczenie. Umiejętność wczucia się w położenie innej osoby jest kluczowa, tworząc solidną podstawę dla profesjonalnej i skutecznej opieki nad pacjentami.

    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    REKLAMA

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    REKLAMA

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    REKLAMA