| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Jak założyć firmę > Podejmowanie Działalności > Nietypowe formy działalności gospodarczej

Nietypowe formy działalności gospodarczej

Prawo oferuje przy tym całą paletę możliwości i form prowadzenia działalności gospodarczej. Są między nimi formy niezwykle popularne, takie jak spółka cywilna, jawna czy z o.o., ale są też nietypowe, jak choćby spółki komandytowe czy komandytowo-akcyjne.


Jak zatem widzimy, podział na komplementariuszy i komandytariuszy (akcjonariuszy) jest ważny tylko z punktu widzenia odpowiedzialności za długi. Natomiast zgodnie z u.p.d.o.f., akcjonariusz spółki komandytowo-akcyjnej uzyskuje dochód z działalności gospodarczej, a nie z udziału w zyskach osób prawnych. Ponieważ spółka komandytowa nie posiada osobowości prawnej, z punktu widzenia prawa podatkowego, podatnikami są poszczególni wspólnicy. Zarówno komplementariusz, jak i akcjonariusze spółki osobowej nieposiadającej osobowości prawnej podlegają u.p.d.o.f. Dochód uzyskany z tytułu udziału w spółce komplementariusz i akcjonariusze powinni ustalać proporcjonalnie do posiadanych udziałów w zyskach spółki, o czym stanowi art. 147 § 1 k.s.h. Oczywiście wspólnikami mogą być też osoby prawne - do nich zastosujemy reżim opodatkowania z u.p.d.o.p. Rodzi to pewne komplikacje praktyczne, ponieważ wspólnicy są różnie opodatkowani, ale też spółki z udziałem osób prawnych nie są w naszej rzeczywistości gospodarczej zbyt częste i należą raczej do wyjątków.


Niekiedy zdarza się, że wspólnicy nie chcą ujawniać na zewnątrz swych finansowych powiązań. Temu celowi może służyć spółka cicha, która jest formą działalności gospodarczej, opierającą się na wniesieniu przez wspólnika cichego, dysponującego majątkiem rzeczowym lub finansowym, wkładu (niekiedy w postaci własnej pracy) na rzecz drugiego wspólnika (jawnego), prowadzącego spółkę lub inną działalność zarobkową we własnym imieniu. Wspólnik cichy w zamian za swój wkład uczestniczy w zyskach, nie eksponując się jednak na zewnątrz i nie mając praw do majątku. Udział wspólnika cichego nie prowadzi do utworzenia jakiegokolwiek rodzaju wspólnoty - nie odpowiada on też za zobowiązania spółki wobec wierzycieli. W przeszłości spółka cicha była prawnie uregulowana, ale obecnie nie ma żadnych stosownych przepisów. Oznacza to, że cisi wspólnicy muszą się stosować do zasad ogólnych, które siłą rzeczy nie są w stanie kazuistycznie ująć wszelkich życiowych sytuacji. Umowa spółki cichej jest przykładem umowy nienazwanej (contractus innominatus), to znaczy takiej, która odbiega od umów skodyfikowanych. Według zniesionych w 1964 r. przepisów, wspólnik cichy miał prawo do:

- udziału w zysku przedsiębiorstwa (w stopniu określonym w umowie, przy czym - jeżeli umowa nie poruszała tej kwestii - stosowano zasady słuszności),

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Adwokacko Radcowska Kacprzak Kowalak sp. p. w Poznaniu

Kancelaria kieruje swoje usługi zarówno do małych i średnich przedsiębiorców, jak i do osób fizycznych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK