| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Jak założyć firmę > Podejmowanie Działalności > Nietypowe formy działalności gospodarczej

Nietypowe formy działalności gospodarczej

Prawo oferuje przy tym całą paletę możliwości i form prowadzenia działalności gospodarczej. Są między nimi formy niezwykle popularne, takie jak spółka cywilna, jawna czy z o.o., ale są też nietypowe, jak choćby spółki komandytowe czy komandytowo-akcyjne.


Pomimo początkowych trudności w opanowaniu kodeksowej terminologii (spółka komandytowa została recypowana z Niemiec, słynących z długich prawniczych sformułowań), z analizy wskazanych norm wyłania się jasny obraz - komandytariusz jest uprzywilejowany i odpowiada tylko częścią swego majątku - stosownie do zaangażowania w firmę. Z kolei komplementariusze dźwigają na swych barkach los przedsiębiorstwa, ale ich odpowiedzialność jest dużo większa. Omawiana spółka może być zatem świetną alternatywą dla osób, które dysponują sporym kapitałem, natomiast nie chcą angażować się w bieżącą działalność gospodarczą.


CO NA TO SĄD?

1. Subsydiarność odpowiedzialności wspólników spółki komandytowej art. 31 § 1 k.s.h. w zw. z art. 103 k.s.h. rzutuje nie na powinność świadczenia przez wspólników, ale na kolejność zaspokojenia wierzyciela z określonych mas majątkowych.

2. Występowanie przesłanki bezskuteczności egzekucji z majątku spółki komandytowej (art. 31 § 1 k.s.h. w zw. z art. 103 k.s.h.) badane jest na etapie postępowania o nadanie klauzuli wykonalności tytułowi egzekucyjnemu, wydanemu przeciwko wspólnikom w oparciu o treść art. 31 § 2 k.s.h. w zw. z art. 103 k.s.h.).

3. Upływ terminu przedawnienia przeciwko spółce komandytowej w czasie toczenia się sprawy wniesionej przez wierzyciela przeciwko wspólnikom spółki może być skutecznie podnoszony przez wspólników na podstawie art. 35 § 1 k.s.h. w zw. z art. 103 k.s.h.

Wyrok SA w Białymstoku z 26 października 2004 r., sygn. akt I ACa 327/04, OSAB z 2005 r. nr 1, poz. 13


Od 2001 r. w polskim prawie istnieje też możliwość prowadzenia działalności w formie spółki komandytowo-akcyjnej, która jest interesującą (choć niedocenianą przez większość przedsiębiorców) alternatywą dla klasycznych form. Tymczasem pozwala ona na łatwe dokapitalizowanie spółki przy jednoczesnym uniknięciu wrogiego przejęcia. Jest to spółka, w której za zobowiązania wobec wierzycieli co najmniej jeden wspólnik odpowiada bez ograniczenia (komplementariusz), a co najmniej jeden jest akcjonariuszem.


ZAPAMIĘTAJ

Kapitał zakładowy spółki powinien wynosić co najmniej 50 000 zł.


Firma powinna zawierać nazwiska jednego lub kilku komplementariuszy oraz dodatkowe oznaczenie „spółka komandytowo-akcyjna”. Dopuszczalne jest używanie w obrocie skrótu „S.K.A.”. Jeżeli komplementariuszem jest osoba prawna, nazwa powinna zawierać pełne brzmienie firmy (nazwy) tej osoby prawnej z dodatkowym oznaczeniem „spółka komandytowo-akcyjna”. Nazwisko albo firma (nazwa) akcjonariusza nie może być zamieszczana w firmie spółki. Gdyby tak się stało, to akcjonariusz odpowiada wobec osób trzecich tak jak komplementariusz, czyli osobiście i całym swoim majątkiem. W ten sposób podobnie jak w spółce komandytowej prawo chroni interesy osób trzecich działających w zaufaniu do nazwy przedsiębiorstwa.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawnicza FORUM r.pr. K. Piluś i s-ka sp.k.

Masowe odzyskiwanie wierzytelności

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK