| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Jak założyć firmę > Opodatkowanie > Zgłoszenia podatkowe rozpoczynającego działalność

Zgłoszenia podatkowe rozpoczynającego działalność

Przedsiębiorca debiutujący w biznesie, wśród wielu innych czynności rejestracyjnych, powinien załatwić formalności podatkowe. Najważniejszych musi dopełnić jeszcze przed uzyskaniem pierwszego przychodu z działalności gospodarczej.


Gdy podatnik sam rezygnuje ze zwolnienia podmiotowego - przed początkiem miesiąca, w którym zrezygnuje. W takich sytuacjach naczelnik urzędu skarbowego przenosi podatników z rejestru zwolnionych do rejestru podatników VAT czynnych.


DOBROWOLNA REJESTRACJA PODATNIKA

Podatnicy, którzy są zwolnieni z podatku od towarów i usług w związku z wykonywaniem wyłącznie usług przedmiotowo zwolnionych z VAT (np. wyłącznie pośrednictwa ubezpieczeniowego) lub korzystający ze zwolnienia podmiotowego z racji nieprzekroczenia obrotu o równowartości 10 tys. euro mogą, ale nie muszą, złożyć zgłoszenie rejestracyjne.


URZĄD WŁAŚCIWY DLA VAT

Przy VAT właściwym dla podatnika organem podatkowym jest naczelnik urzędu skarbowego miejsca wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług (nie miejsca zamieszkania, jak w wypadku podatku dochodowego). Jeżeli czynności podlegające VAT są wykonywane na terenie objętym zakresem działania dwóch lub więcej urzędów skarbowych, właściwość miejscową dla osób fizycznych ustala się ze względu na miejsce zamieszkania, a dla osób prawnych - ze względu na adres siedziby.


AKTUALIZACJA NIP

Podatnicy mają obowiązek aktualizowania danych objętych zgłoszeniem identyfikacyjnym przez dokonanie zgłoszenia aktualizacyjnego do właściwego naczelnika urzędu skarbowego. Muszą to uczynić nie później niż w terminie 30 dni od daty, w której nastąpiła zmiana danych objętych zgłoszeniem. Podatnicy VAT powinni zaktualizować dane nie później niż w ciągu 14 dni od zmiany.


PODSTAWA PRAWNA

- Ustawa z 13 października 1995 r. o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników (t.j. Dz.U. z 2004 r. nr 269, poz. 2681 ze zm.).

- Ustawa z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz.U. nr 144, poz. 930 ze zm.).

- Ustawa z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 ze zm.).

- Ustawa z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535 ze zm.).


EDYTA DOBROWOLSKA

gp@infor.pl

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Aneta Nowak-Piechota

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »