| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Jak założyć firmę > Opodatkowanie > Zgłoszenia podatkowe rozpoczynającego działalność

Zgłoszenia podatkowe rozpoczynającego działalność

Przedsiębiorca debiutujący w biznesie, wśród wielu innych czynności rejestracyjnych, powinien załatwić formalności podatkowe. Najważniejszych musi dopełnić jeszcze przed uzyskaniem pierwszego przychodu z działalności gospodarczej.


Osoby, które nie mogą lub nie chcą skorzystać z opodatkowania w formie ryczałtowej, płacą podatek dochodowy od osób fizycznych na zasadach ogólnych. W związku z tym muszą założyć księgę przychodów i rozchodów, na podstawie której będą ustalać wysokość dochodu do opodatkowania.


Osoby płacące podatek dochodowy na zasadach ogólnych mają wybór - poza nielicznymi wyjątkami - co do sposobu ustalania podatku: na podstawie skali tabeli podatkowej lub w stałej wysokości 19 proc. Jeśli chcą skorzystać z tego drugiego rozwiązania, są obowiązane złożyć właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego do 20 stycznia roku podatkowego pisemne oświadczenie o wyborze tego sposobu opodatkowania. Jeśli podatnik rozpoczyna prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej w trakcie roku podatkowego, to termin ten upływa w dniu poprzedzającym rozpoczęcie działalności, nie później jednak niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu.


Niezależnie od tego, czy podatnik będzie płacił podatek według skali, czy w stałej wysokości 19 proc., ma prawo do wyboru sposobu, w jaki będzie płacił zaliczki. Początkujący w biznesie mogą je płacić miesięcznie lub kwartalnie.


Podatnicy, którzy wybiorą kwartalny sposób wpłacania zaliczek, są obowiązani do 20 lutego roku podatkowego zawiadomić właściwego naczelnika urzędu skarbowego o wyborze tego sposobu płacenia zaliczek. Ci, którzy rozpoczynają prowadzenie działalności w trakcie roku podatkowego, składają zawiadomienie do dnia poprzedzającego rozpoczęcie działalności, nie później jednak niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu.


Podatnicy wykonujący czynności podlegające przepisom ustawy o VAT - a do takich należy działalność gospodarcza - są obowiązani przed dokonaniem pierwszej czynności podlegającej opodatkowaniu złożyć naczelnikowi urzędu skarbowego zgłoszenie rejestracyjne. Składa się je na formularzu VAT-R. Naczelnik rejestruje podatnika i potwierdza, że podmiot uzyskał status podatnika VAT czynnego lub w przypadku tych, którzy nie muszą się zarejestrować, ale rejestrują się i dalej będą korzystać ze zwolnienia z podatku - jako podatnika VAT zwolnionego.


Gdy podatnicy zwolnieni utracą prawo do zwolnienia albo z niego zrezygnują, a wcześniej nie zarejestrowali się jako podatnicy zwolnieni (nie złożyli VAT-R), muszą natychmiast dokonać takiej rejestracji. Podatnicy już zarejestrowani jako zwolnieni muszą w takiej sytuacji dokonać aktualizacji zgłoszenia (także składając VAT-R) albo przed dokonaniem pierwszej sprzedaży towaru lub usługi innych niż zwolnione od podatku, albo przed rozpoczęciem sprzedaży, albo przed dniem, w którym utracą prawo do zwolnienia.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Mirosław Siwiński

Radca Prawny nr wpisu WA-9949 Doradca Podatkowy nr wpisu 09923

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »