| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > Rynek nieruchomości > Wynajem bardziej opłacalny od lokat i obligacji

Wynajem bardziej opłacalny od lokat i obligacji

Na tle gwałtownie spadającego oprocentowania bankowych depozytów i malejącej atrakcyjności skarbowych obligacji, inwestycja w mieszkanie na wynajem staje się propozycją coraz bardziej wartą rozważenia.

Według danych z początku kwietnia, średnie oprocentowanie rocznych depozytów w 36 największych bankach wynosiło 3,46 proc. brutto, co po odjęciu 19-proc. podatku od zysku daje ledwie 2,8 proc. zysku. Tempo w jakim spada oprocentowanie bankowych lokat najlepiej obrazuje fakt, że jeszcze dwa miesiące temu na rocznym depozycie średnio można było zyskać 3,5 proc. już po opłaceniu podatku. Z kolei w przypadku przywoływanych przez nas zwykle papierów dziesięcioletnich (nazwa skrócona EDO), oferowanych przez Ministerstwo Finansów w kwietniu, kupon w pierwszym rocznym okresie odsetkowym wynosi 5 proc., na co składa się roczna inflacja z lutego 1,3 proc., powiększona 3,7 pkt proc. marży. W kolejnych latach marża obniży się do 1,5 pkt proc., zatem teoretycznie, jeśliby inflacja za rok była na podobnym poziomie, to oprocentowanie dziesięciolatki w kolejnym okresie odsetkowym spadłoby do 2,8 proc.

Rośnie rentowność amerykańskich obligacji

Uwzględniając zmianę cen transakcyjnych oraz stawek ofertowych wynajmu, przychodów z wynajmu oraz inflację, średni realny zwrot z inwestycji w mieszkanie na wynajem dokonanej przed 12 miesiącami podliczyliśmy na niespełna 1 proc. To spora zmiana, ponieważ dotychczas w podobnych kalkulacjach notowaliśmy wyłącznie straty. Ta poprawa jest zasługą rosnących od trzech miesięcy średnich cen transakcyjnych mieszkań. Ich wzrost jest jednak w dużym stopniu efektem statystycznym, mającym źródło w zmianie struktury rynku sprzedaży mieszkań, spowodowanej wygaśnięciem wraz z końcem ubiegłego roku programu Rodzina na Swoim.

Zwrot z inwestycji w mieszkanie na wynajem dokonanej przed rokiem

Miasto

Zmiana stawki

najmu r/r

Zmiana mediany cen transakcyjnych r/r

Nominalny zwrot
z inwestycji

Realny zwrot
z inwestycji

Gdańsk

-3,46%

1,75%

6,14%

5,09%

Gdynia

-5,57%

-6,21%

-2,28%

-3,24%

Kraków

0,02%

-1,60%

2,22%

1,21%

Łódź

-1,74%

-3,00%

1,69%

0,68%

Poznań

-4,21%

-0,23%

3,92%

2,89%

Warszawa

-1,42%

-4,19%

0,47%

-0,53%

Wrocław

-2,59%

-2,75%

1,67%

0,67%

ŚREDNIE

-2,71%

-2,32%

1,98%

0,97%

Źródło: Domiporta.pl, raport Open Finance i Home Broker dot. cen transakcyjnych mieszkań, obliczenia Open Finance.

Trzeba pamiętać, że z dostępnych ofert lokat bankowych uda się wybrać wyżej oprocentowane niż prezentowana średnia. Ale także rentowność najmu należy obliczyć dla konkretnego przypadku, pamiętając, że na wynik obliczeń mają wpływ nie brane tu pod uwagę czynniki, takie jak dłuższe niż 1,5 miesiąca rocznie okresy przestojów, koszty remontów czy wreszcie zmiana wartości samego mieszkania.

Bernard Waszczyk, Open Finance

RAPORT Domiporta.pl i Open Finance, 17.04.2013 r.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Ewelina Krzysztofik

Dyrektor zarządzający 2Sisters PR

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK