| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > Rynek nieruchomości > Ile czasu zajmuje przeciętnie sprzedaż mieszkania?

Ile czasu zajmuje przeciętnie sprzedaż mieszkania?

Eksperci od nieruchomości zwracają uwagę na fakt, że w lutym łatwiej było znaleźć nabywcę mieszkania. W ciągu 51 dni można było doprowadzić do podpisania umowy przedwstępnej – to najlepszy wynik od 11 miesięcy – a na podpisanie umowy finalnej trzeba było poczekać 109 dni. Czy spowolnienie na rynku nieruchomości zostało przełamane?

Różnicę między długością całego procesu sprzedaży i czasem potrzebnym na zawarcie umowy przedwstępnej można w dużym uproszczeniu utożsamić z czasem, którego potrzebują kupujący na zdobycie finansowania transakcji. Do umów przedwstępnych i finalnych dochodziło w lutym szybciej, ale skala skrócenia wymaganego czasu była znacznie większa w przypadku umów przedwstępnych. Ze wstępnych danych można wywnioskować, że czas potrzebny na zdobycie finansowania zakupu nieruchomości wzrósł w lutym do 58 dni, przy średniej z zeszłego roku na poziomie ponad 42 dni. Za takim wydłużeniem nie przemawia sytuacja na rynku kredytowym, która od przeszło roku stopniowo poprawia się. Prawdopodobnie to skutki wigilii i sylwestra. Jeśli bowiem umowa przedwstępna została podpisana przed 24 grudnia, bez wątpienia okres świąteczny mógł wydłużyć cały proces przygotowań do ostatecznej umowy. W kolejnych miesiącach efekt ten nie powinien już występować, co prawdopodobnie przełoży się na skrócenie czasu, upływającego pomiędzy podpisaniem umowy przedwstępnej i finalnej.

Nie można także zapomnieć, że długość całego procesu sprzedaży jest mocno skorelowana z udziałem transakcji gotówkowych w ich ogólnej liczbie. Kupujący, który posiada gotówkę, nie musi przechodzić długotrwałego procesu uzyskiwania finansowania. Wstępne dane za luty pokazują, że transakcje, finansowane bez udziału kredytu, stanowiły 22% wszystkich transakcji. Jest to o 5 pp. więcej niż w styczniu i o 3 pp. więcej niż średnio w ciągu ostatnich 12 miesiącach. Warto jednak zauważyć, że w poprzednim miesiącu wpływ ponadprzeciętnej liczby transakcji gotówkowych nie przełożył się znacząco na skrócenie procesu sprzedaży. Niezależnie od łatwości zawierania transakcji gotówkowych, sprzedający musieli czekać na wzrost popytu po jego świątecznej jego obniżce.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

adw. Agata Stanilewicz-Krzysztofiak

Partner Kancelarii Kawczyński i Kieszkowski Adwokaci i Radcowie Prawni sp. p. www.kklaw.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK