| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > Rynek nieruchomości > Czym zajmują się REIT-y i jakie są ich zalety?

Czym zajmują się REIT-y i jakie są ich zalety?

W Polsce nie przyjęły się jeszcze REIT-y – specjalne instytucje, które zarabiają na czynszach i wynajmie nieruchomości. W ciągu ostatnich 10 lat dzięki REIT-om można było zyskać średnio kilkanaście procent. To imponująca stopa zwrotu w świetle możliwości, jakie dają nasze rodzime fundusze inwestycyjne.

Rynki REIT osiągnęły dołek w marcu 2009, na skutek załamania się rynku kredytowego. Kryzys płynności zahamował rozwój tego sektora, wzbudził obawy o wyniki tych funduszy i w rezultacie ceny akcji REIT-ów spadły. Od dna załamania w marcu 2009 r. obserwujemy trwały i silny trend wzrostowy na wszystkich głównych rynkach REIT na świecie. Ich zachowanie na przestrzeni ostatnich 9 lat można prześledzić na bazie indeksu GPR 250 REIT WORLD INDEX, który składa się z 250 największych i najbardziej płynnych, światowych REIT-ów.

Wspomniany okres wyraźnie dzieli się na dwa etapy: przed i po kryzysie. Od końca 2001 roku do pierwszej połowy 2007 indeksy dynamicznie rosły. Średnia stopa zwrotu w tym przedziale czasowym wyniosła ponad 320%, a więc inwestycja w REIT umożliwiła ponad 4-krotny wzrost zainwestowanego kapitału. Najlepszy wynik w tym okresie czasu zanotował indeks europejskich REIT-ów, który wzrósł ponad 5-krotnie. Tuż za nim uplasował się rynek Australijski (ponad 4,5-krotny wzrost). Najsłabiej wypadł rynek amerykański ze „skromnym”, 3-krotnym wzrostem.

Dowiedz się także: Ile można zarobić z funduszami private equity?

Przyjrzyjmy się teraz wynikom rynku REIT w krótszym horyzoncie czasowym, na przestrzeni ostatniego roku. Okazuje się, że globalny rynek REIT rozwijał się znacznie szybciej od rynków akcji i obligacji. W tym okresie światowy indeks REIT-ów (GPR 250 REIT Global) zanotował blisko 1,8-krotnie wyższą stopę zwrotu, w porównaniu z globalnym rynkiem akcji. Inwestycja w większość głównych rynków REIT okazała się lepsza od inwestycji w akcje. Wyłamał się tylko rynek REIT Oceanii, który jako jedyny w tej grupie zanotował stratę w okresie ostatnich 12 miesięcy i był słabszy od globalnych akcji.

Z analizy wyników spółek, wchodzących w skład indeksu GPR 250 World na poziomie poszczególnych krajów łatwo dojść do wniosku, iż najwyższą stopę zwrotu można było osiągnąć w Szwecji (46,7%), a najniższą w Grecji (-63,6%) [sic!]. Poniżej przedstawiamy wyniki dla pozostałych krajów.

Zagłębiając się w wynikach rynku REIT, zejdźmy o stopień niżej i sprawdźmy, jak kształtowały się stopy zwrotu z pojedynczych REIT-ów na przykładzie 10 największych i najbardziej płynnych REIT-ów na świecie. Z analizy wynika, że powyższe spółki pozwoliły swoim akcjonariuszom zarobić średnio prawie 25% w 2010 roku. Dla porównania, w tym samym okresie fundusze inwestycyjne polskich akcji zyskały średnio 16,8%, a rodzime fundusze inwestujące w nieruchomości – około 6%.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Celichowscy Służewska-Woźnicka Spółka Partnerska Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »