| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > Rynek nieruchomości > Jak zmienił się rynek mieszkaniowy w 2010 roku?

Jak zmienił się rynek mieszkaniowy w 2010 roku?

Co prawda w listopadzie nie oddaliśmy do użytku tyle mieszkań, co w zeszłym roku, ale obecne wyniki niewiele ustępują tym sprzed 12 miesięcy. Wzrosła liczba mieszkań, przekazanych przez deweloperów, a wzrost aktywności inwestycyjnej wśród spółdzielni mieszkaniowych wyniósł 74 proc.

Listopad, wbrew oczekiwaniom, przyniósł blisko 7-procentowy spadek liczby mieszkań, oddawanych do użytkowania, co było wynikiem kilkukrotnie lepszym niż w październiku. Warto zauważyć, że pomimo spadku, nastąpiło sezonowe spiętrzenie wydawania tego rodzaju decyzji pod koniec roku. W jedenastym miesiącu oddano 12,6 tys. lokali, czyli o 16,5% więcej niż średnio w tym roku.

Biorąc pod uwagę okres od stycznia do listopada, wynik br. był o 16,1% gorszy od poprzedniego, kiedy to liczba mieszkań oddanych do użytkowania znajdowała się na poziomie 120,7 tys. lokali. Trudno w tym momencie wyobrazić sobie więc sytuację, w której rok 2010 zostałby zakończyłby się oddaniem do użytkowania 150 tys. mieszkań. W grudniu wymagałoby to formalnego zakończenia budowy blisko 29,3 tys. mieszkań, co stanowiłoby wynik zbliżony do rekordowego grudnia 2008 roku.

Sytuacja w segmencie deweloperów była lepsza, w porównaniu z całym rynkiem. W listopadzie doszło tu bowiem do 3-procentowego wzrostu liczby mieszkań, oddanych do użytkowania, względem analogicznego okresu w roku poprzednim. Statystyki za pierwsze jedenaście miesięcy nie są już jednak tak pochlebne dla deweloperów. W tym roku oddali oni do użytkowania o 28,5% mniej mieszkań niż w roku 2009.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Mirosław Siwiński

Radca Prawny nr wpisu WA-9949 Doradca Podatkowy nr wpisu 09923

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »