| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > Rynek nieruchomości > Większy zarobek z najmu lokali

Większy zarobek z najmu lokali

W ostatnim miesiącu zaobserwować można było podwyższenie stawek najmu lokali. W efekcie średnia rentowność najmu lokali wzrosła w kwietniu do 4,54 proc. z 4,45 miesiąc wcześniej.

Nadal najzyskowniejszą formą bezpiecznych inwestycji pozostają obligacje skarbowe. Co prawda w kwietniowej ofercie obligacji zaszły wręcz rewolucyjne zmiany, ale w przypadku obligacji 10-letnich (a tych używamy do porównań) oprocentowanie jest wyraźnie niższe (spadło z 6,75 do 5,25 proc.) tylko w pierwszym roku istnienia obligacji. W kolejnych latach marża rośnie do 3 pkt proc. ponad inflację (w pierwszym roku jest to 2,25 proc.), stąd w naszych obliczeniach (przy założeniu, że inflacja za rok będzie taka sama jak obecnie) to właśnie obligacje 10-letnie prezentują się najbardziej korzystnie. Ale o ile miesiąc temu ich przewaga nad średnią rentownością najmu wynosiła prawie 70 pkt bazowych, to obecnie są to 32 pkt.

O atrakcyjności inwestycji w mieszkania względem lokat bankowych czy obligacji decydują także różnice w stawkach podatkowych. Ryczałtowa stopa podatku od zysków z lokat bankowych wynosi 19 proc., a od przychodów z najmu okazjonalnego 8,5 proc.

Zobacz też serwis: Podatki

Rodzaj inwestycji

Rentowność brutto

(w proc.)

Rentowność netto

(w proc.)

Zakup mieszkania na wynajem

5,04

4,54

Roczna lokata bankowa

5,00

4,05

Obligacje 10-letnie*

6,00

4,86

*oprocentowanie po pierwszym roku życia obligacji, przy założeniu utrzymania inflacji. W pierwszym roku oprocentowanie jest niższe. Źródło: obliczenia Open Finance.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Marcin M. Wyrzykowski

Główny Księgowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »