| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > Rynek finansowy > Fundusze inwestycyjne we wrześniu - rating

Fundusze inwestycyjne we wrześniu - rating

We wrześniu trudno było na jednostkach funduszy inwestujących na polskim rynku giełdowym. Dzięki wzrostom na giełdach w Bombaju, Moskwie i Sao Paulo we wrześniu najwięcej można było zyskać inwestując w fundusze globalnych rynków wschodzących.

Tym razem zdecydowanie najwięcej powodów do zadowolenia mają posiadacze funduszy zaliczanych do kategorii akcji globalnych rynków wschodzących. W większości przypadków głównym przedmiotem lokat tych funduszy są Brazylia, Rosja, Indie i Chiny, czyli tzw. BRIC. Dzięki sporym wzrostom na giełdach zwłaszcza trzech pierwszych spośród wymienionych krajów, to właśnie te fundusze przyniosły inwestorom największe zyski, które średnio podliczyliśmy na 8,7 proc. Dobrze wypadły też fundusze akcji z kategorii globalnych i europejskich rynków rozwiniętych, rynku amerykańskiego oraz europejskich rynków wschodzących.

Najrozsądniejszą obecnie strategią dla inwestorów o krótkim i średnim horyzoncie inwestycyjnym, posiadającym jednostki uczestnictwa funduszy ze znacznym udziałem akcji, czy to agresywnych, czy mieszanych (zrównoważonych), czy stabilnego wzrostu, wydaje się stopniowe ograniczanie zaangażowania w te lokaty i przygotowanie się na możliwość wystąpienia korekty wzrostów, które w zasadzie trwają już przecież nieprzerwanie od połowy lutego. Przy obecnych cenach, korzystnym rozwiązaniem może okazać się, np. sprzedaż połowy posiadanych jednostek. Jakby na to nie patrzeć, wyceny są obecnie o kilkadziesiąt procent wyższe niż na początku 2009 roku.

W segmencie funduszy dłużnych najbardziej opłacalna inwestycją były produkty lokujące w obligacje denominowane w euro. Tylko w tym jednym miesiącu odnotowały 3,2-proc. wzrost wartości jednostki uczestnictwa. Nieco słabiej uplasowały się fundusze obligacji dolarowych, z zyskiem na poziomie 2,3 proc. Pomogło im osłabienie złotego, które względem wspólnej europejskiej waluty wyniosło 3 proc., a wobec amerykańskiej 0,6 proc. Nie uwzględniając tego czynnika, zyski funduszy eurowych i dolarowych papierów dłużnych są niższe, co doskonale obrazują wyniki funduszy z jednostkami rozliczanymi wyłącznie w danej walucie. W takim przypadku zysk funduszy obligacji eurowych wyniósł 0,5 proc., a dolarowych 1,6 proc.

Średnie stopy zwrotu funduszy we wrześniu wg kategorii

akcji globalnych rynków wschodzących

8,7%

akcji globalnych rynków rozwiniętych

4,7%

akcji europejskich rynków rozwiniętych

4,5%

akcji europejskich rynków wschodzących

4,4%

akcji amerykańskich

4,2%

akcji amerykańskich (USD)

3,6%

dłużne eurowe

3,2%

mieszane europejskich rynków wschodzących

3,0%

akcji europejskich rynków wschodzących MiŚ

2,9%

dłużne dolarowe

2,3%

akcji zagranicznych sektora nieruchomości

1,7%

dłużne dolarowe (USD)

1,6%

dłużne polskie

0,6%

dłużne eurowe (EUR)

0,5%

rynku pieniężnego

0,4%

stabilnego wzrostu polskie

0,1%

mieszane polskie

-0,3%

akcji polskich uniwersalnych

-0,5%

akcji polskich małych MiŚ

-1,9%

Źródło: Analizy Online.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

PrimeSoft Polska Sp. z o.o.

Specjalista z zakresu systemów IT, zarządzania i workflow|BPM

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »