| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > Rynek finansowy > Jak wzrost inflacji wpłynie na gospodarkę?

Jak wzrost inflacji wpłynie na gospodarkę?

W tym roku prawdopodobnie utrzyma się silna presja inflacyjna. Za rosnącą inflacją przemawiają najnowsze dane, świadczące o wzroście cen. Nie tylko prognozy banku centralnego, ale również sytuacja rynkowa wskazują na rosnącą inflację.

Choć wśród najmocniej drożejących grup znajduje się kilka rodzajów produktów spożywczych, to kluczowe znaczenie dla inflacji mają, poza paliwami, także pozostałe nośniki energii.

Spośród piętnastu poddanych przez analityków obserwacji grup towarów i usług, stanowią one niemal połowę, a wliczając w to usługi bezpośrednio związane z cenami energii – ponad 50 proc. W grupie „energetycznej” w tym roku i kolejnych latach skazani jesteśmy na coraz wyższe ceny. Nim doczekamy się powszechnego wydobycia gazu łupkowego, będziemy płacić dużo drożej za gaz ze źródeł tradycyjnych.

Polecamy serwis: Lokaty

Restrykcyjne wobec stawek za gaz stanowisko Urzędu Regulacji Energetyki nie jest w stanie powstrzymać dominującej w tym względzie tendencji. A w nieodległej perspektywie czeka nas uwolnienie rynku tego paliwa. Podobnie jest z energią elektryczną. I w tym przypadku jesteśmy skazani na wzrost cen.

Jakby tego wszystkiego było mało, pojawiają się pierwsze pesymistyczne prognozy, dotyczące cen żywności. Według szacunków ekspertów, mróz wyniszczył niemal jedną trzecią upraw zbóż ozimych i spowodował spore straty w sadach. Można mieć nadzieję na pomyślną dla rolników wiosnę, ale na razie energetyczno-spożywcza mieszanka nie wróży najlepiej ani konsumentom, ani gospodarce.

W dalszym ciągu przed niezwykle trudnym dylematem stać będzie Rada Polityki Pieniężnej. Wysoka inflacja „domaga się” podwyżki stóp procentowych, zaś zagrożenia, dotyczące tempa wzrostu gospodarczego, powinny skłaniać do łagodzenia polityki pieniężnej.

Roman Przasnyski, Open Finance

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria LTCA

Kancelaria LTCA Zarzycki Niebudek Adwokaci i Doradcy Podatkowi sp.k. specjalizuje się w profesjonalnym doradztwie prawnym i podatkowym na rzecz podmiotów prawa gospodarczego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »