REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

W jakich okolicznościach rozpoczęła się polska prezydencja w Unii Europejskiej?

Jan Mazurek
Jan Mazurek
www.moneymarket.pl
Pod koniec czerwca uwagę uczestników rynku przykuwały przede wszystkim wydarzenia w Grecji.
Pod koniec czerwca uwagę uczestników rynku przykuwały przede wszystkim wydarzenia w Grecji.

REKLAMA

REKLAMA

1 lipca Polska objęła prezydencję w Unii Europejskiej. Przez najbliższe pół roku mamy szansę na to, aby zrehabilitować wizerunek Polaka za granicą. Jak podają menedżerowie logistyki, w drugi kwartał wchodzimy ze słabszymi ocenami koniunktury w polskim przemyśle. Jakie problemy i zagrożenia dotykają nasz kraj?

Ostatni tydzień czerwca był znów zdominowały przez wiadomości z Grecji. Zgoda w sprawie przyznania i przyjęcia pomocy jest już osiągnięta. Brakuje jednak aprobaty społeczeństwa greckiego, gdyż otrzymanie pomocy wymaga zaciśnięcia pasa, a tego nikt nie lubi. Jest to jednak znieczulenie, nie rozwiązanie problemu i zapewne za rok znów członkowie Eurolandu będą obradować nad kolejnym pakietem pomocowym dla Hellady. Dla graczy walutowych liczy się jednak tu i teraz, więc szybka poprawa nastrojów na rynkach finansowych spowodowała umocnienie się euro, za które w pierwszym dniu lipca płacono 1,45 dolara, a jeszcze w ostatni poniedziałek czerwca europejska waluta była wyceniana na 1,41 USD. Wzrost apatytu na ryzyko pozytywnie wpłynął na notowania złotego. Odetchnęli więc z ulgą wszyscy „zakredytowani” w walutach obcych, szczególnie we frankach szwajcarskich, których kurs w ciągu ostatnich pięciu dni spadł z 3,36 zł do 3,23 zł.

REKLAMA

Pogorszyły się oceny koniunktury w polskim przemyśle, dokonywane przez menedżerów logistyki – i tak już niski indeks PMI spadł z 52,6 pkt. do 51,2 pkt.

Według danych NBP za I kwartał, odnotowano deficyt obrotów bieżących na poziomie 3,36 mld euro, co głównie wynika z ujemnego salda wymiany handlowej z zagranicą. W I kwartale nasz import przewyższył eksport o 1,9 mld euro. Pomogło nam dodatnie saldo inwestycji zagranicznych, które wyniosło 3,7 mld euro.

Przeczytaj również: Czy nastąpi poprawa koniunktury?

Jak podał Eurostat, stopa bezrobocia w Polsce wyniosła w maju 9,2 proc. a dla całej Unii Europejskiej wskaźnik ten opiewa na 9,3 proc.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Mimo rosnących problemów i zagrożeń, w czerwcu nastąpiła niewielka poprawa w nastrojach polskich konsumentów – podał Ipsos. Wzrosła również nasza skłonność do zakupów. Są to dane uśrednione dla losowo wybranej próbki i nie każdy ma takie same oceny rzeczywistości.

Polecamy serwis: Kredyty

REKLAMA

Niepokojące wieści napłynęły z Dalekiego Wschodu - indeks aktywności chińskiego przemysłu wytwórczego spadł do 50,9 pkt. i zbliżył się niebezpiecznie do poziomu 50 pkt., który stanowi granicę między rozwojem a recesją. Z kolei na silnie przewartościowanym rynku nieruchomości odnotowano już oznaki regresu.

W Stanach Zjednoczonych niespodziewanie i nadzwyczajnie wysoko wzrósł indeks Chicago PMI, będący wskaźnikiem koniunktury produkcji w regionie Chicago. Zwyżkował też indeks Fed z Richmond, dotyczący aktywności produkcyjnej. W maju dochody Amerykanów wzrosły o 0,3 proc., jest to znacznie więcej niż się spodziewano. Prezydent Obama wnioskuje o podwyższenie limitu długu publicznego, który obecnie znajduje się na poziomie zbliżonym do wielkości PKB. W przeciwnym razie USA będą musiały ogłosić niewypłacalność, a to byłby szok dla całego świata, szczególnie wierzycieli.

Rozpoczęła się polska prezydencja w Unii Europejskiej – przez pół roku będziemy najważniejsi we Wspólnocie i takie potęgi gospodarcze jak Niemcy, Francja czy Wielka Brytania muszą się podporządkować naszym rządom. To zbyt krótki okres czasu aby załatwić duże sprawy, a znaczenie tej funkcji jest w wielu przypadkach symboliczne. Należy jednak życzyć wszystkim, aby nasz kraj wypadł w tej roli jak najlepiej i żeby upadło wreszcie pokutujące w zachodnioeuropejskich społeczeństwach, stereotypowe, negatywne postrzeganie Polski i Polaków. Niestety, nie wszyscy nad Wisłą tej sprawie sprzyjają i są życzliwi.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Troska i zrozumienie w kontakcie z pacjentami – klucz do profesjonalnej opieki zdrowotnej
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    REKLAMA

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    REKLAMA

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    REKLAMA