REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Ile obligacji skarbowych inwestorzy indywidualni kupili w styczniu?

W styczniu 2011 r. indywidualni nabywcy zainwestowali w tzw. „dwulatki” 69,24 mln PLN, zaś w „trzylatki” – 29,3 mln PLN.
W styczniu 2011 r. indywidualni nabywcy zainwestowali w tzw. „dwulatki” 69,24 mln PLN, zaś w „trzylatki” – 29,3 mln PLN.

REKLAMA

REKLAMA

W styczniu 2011 r. inwestorzy indywidualni nabyli obligacje detaliczne Skarbu Państwa na łączną kwotę, wynoszącą ponad 110 mln zł. Eksperci podkreślają, że największym powodzeniem w tej grupie nabywców cieszyły się obligacje dwuletnie. Dlaczego od kwietnia ubiegłego roku są one najczęściej kupowanymi detalicznymi papierami wartościowymi Skarbu Państwa?

Łączna wartość zakupu wszystkich obligacji detalicznych Skarbu Państwa wyniosła w styczniu ponad 110 mln PLN. W pierwszym miesiącu 2011 r. inwestorzy indywidualni mogli wybierać pomiędzy czterema rodzajami detalicznych papierów wartościowych Skarbu Państwa, na zakup których przeznaczyli łącznie 110 094 332,67 PLN. W ofercie znalazły się: obligacje dwuletnie z serii DOS0113, trzyletnie z serii TZ1113, czteroletnie z serii COI0115 i dziesięcioletnie z serii EDO0121. Wśród nich największym zainteresowaniem cieszyły się obligacje dwuletnie, których sprzedano 692 947 sztuk za 69 242 270,9 PLN. Na drugim miejscu pod względem zainteresowania inwestorów znalazły się obligacje dziesięcioletnie, na które popyt rośnie już drugi miesiąc z rzędu. W styczniu 2011 r. inwestorzy kupili 293 000 sztuk „dziesięciolatek” za kwotę 29,3 mln PLN. Spośród pozostałych rodzajów obligacji detalicznych nabywcy zaopatrzyli się w 108 068 sztuk „czterolatek” za kwotę 10 804 798,7 PLN oraz 7 422 sztuk obligacji trzyletnich za 747 263,07 PLN.

REKLAMA


Do nabycia obligacji detalicznych skłania przede wszystkim fakt, że inwestycje w te pierwszorzędne papiery skarbowe uważa się za najbezpieczniejszą na rynkach finansowych formę lokowania kapitału. Skarb Państwa gwarantuje całym swoim majątkiem wypłatę wkładu inwestycji wraz z narosłymi odsetkami. Wśród obligacji detalicznych szczególnie korzystnie prezentuje się inwestycja w obligacje dziesięcioletnie. Inwestorów przyciąga do nich ich wysokie oprocentowanie oraz możliwość zwolnienia z podatku od zysków kapitałowych, co gwarantuje inwestowanie za pośrednictwem Indywidualnego Konta Emerytalnego „Obligacje”.


- Inwestowanie w obligacje detaliczne daje szerokie spektrum możliwości, zarówno pod względem czasu trwania inwestycji, jak i wyboru oprocentowania – mówi Anna Suszyńska, Zastępca Dyrektora Departamentu Długu Publicznego w Ministerstwie Finansów. – Dodatkowo, każdy z rodzajów obligacji detalicznych charakteryzują inne profity, które zwiększają możliwość ułożenia dzięki nim portfela inwestycyjnego wedle własnych potrzeb i kalkulacji. Należy również dodać, że jest to inwestycja dostępna dla każdego, gdyż pułap wejścia jest bardzo niski i wynosi 100 zł, czyli nominalną cenę jednej obligacji – dodaje Anna Suszyńska.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dowiedz się również: W jakie obligacje inwestować w 2011 roku?

Szczegóły sprzedaży obligacji Skarbu Państwa

Obligacje dwuletnie

W styczniu 2011 r. sprzedano 692 947 obligacji detalicznych z serii DOS0113. Było to o 27 proc. mniej niż miesiąc wcześniej, kiedy to zbyto 951 659 sztuk „dwulatek”.
Ten rodzaj skarbowych papierów dłużnych cieszył się w styczniu br. większym zainteresowaniem mężczyzn niż kobiet. Ci pierwsi kupili bowiem o blisko 140 tys. szt. „dwulatek” więcej. Zdecydowaną większość stanowiły średniej wielkości transakcje – między 100 a 1000 szt. Poprzez e-kanały (Internet, konto Inteligo, telefon) sprzedano w styczniu 2011 r. 41 768 szt. obligacji dwuletnich. Tradycyjnie już cieszyły się one największym zainteresowaniem w województwach mazowieckim, gdzie zbyto aż 254 587 szt. „dwulatek” i śląskim, gdzie sprzedano 52 166 szt. tego rodzaju papierów dłużnych.
Roczne oprocentowanie obligacji dwuletnich w styczniu 2011 r. wynosiło 4 proc.
1 lutego 2011 r. wzrosło ono do 4,5 proc.

Polecamy serwis: Budżet domowy

Obligacje trzyletnie

Styczeń 2011 r. był trzecim i ostatnim miesiącem listopadowej emisji „trzylatek”, które emitowane są w cyklach trzymiesięcznych. W pierwszym miesiącu bieżącego roku ten typ obligacji cieszył się największą popularnością na Dolnym Śląsku, gdzie sprzedano 1 645 szt. tego rodzaju papierów skarbowych i na Mazowszu, gdzie zbyto 1 409 szt. obligacji trzyletnich. W styczniu, wyjątkowo w przypadku tego rodzaju obligacji, to kobiety kupiły więcej „trzylatek” od mężczyzn – odpowiednio było to 3 791 szt. wobec 3 631 szt. Choć najwięcej nabyto ich w średnich i dużych pakietach, to jednak największa ilość transakcji dotyczyła małych zakupów – poniżej 50 sztuk.
W styczniu 2011 r. roczne oprocentowanie obligacji trzyletnich wynosiło 3,85 proc.
1 lutego 2011 r. oprocentowanie nowej emisji TZ0214 wzrosło do 4,07 proc.

Obligacje czteroletnie

Województwami, gdzie sprzedano w styczniu najwięcej detalicznych obligacji czteroletnich, były: mazowieckie (13 175 szt.), śląskie (12 098 szt.) i zachodnio-pomorskie (11 477 szt.). W całym kraju zbyto ich łącznie 108 068 sztuk, z czego zdecydowaną większość w średnich lub dużych pakietach, liczących ponad 100 sztuk. Poprzez e-kanały (Internet, konto Inteligo, telefon) sprzedano 22 466 szt. „czterolatek”. Większość inwestorów stanowili mężczyźni – dokonali oni 408 transakcji, wobec 217 transakcji zrealizowanych przez kobiety.
Oprocentowanie roczne obligacji czteroletnich wynosiło w styczniu 2011 r. 4,50 proc.
1 lutego 2011 r. wzrosło ono do 5 proc.

Obligacje dziesięcioletnie

W styczniu 2011 r. inwestorzy nabyli 293 000 sztuk „dziesięciolatek”. Z tego 40 326 szt. kupiono poprzez e-kanały (Internet, konto Inteligo, telefon). Najwięcej obligacji dziesięcioletnich sprzedano w województwach mazowieckim (63 028 szt.), śląskim (39 402szt.) i łódzkim (31 924 szt.). O dużym zainteresowaniu tym rodzajem obligacji można mówić w przypadku mieszkańców województwa śląskiego, gdzie wzrosło ono w stosunku do grudnia 2010 r. blisko dwukrotnie. Obligacje dziesięcioletnie cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród drobnych inwestorów. Blisko połowa z nich została kupiona w pakietach, nie przekraczających 100 szt. Dziesięciolatki jako jedyne obligacje skarbowe mogą być kupowane w ramach Konta IKE Obligacje. Inwestowanie poprzez Indywidualne Konto Emerytalne oznacza, że zysk z inwestycji w obligacje skarbowe nie podlega opodatkowaniu od zysków kapitałowych, pod warunkiem spełnienia warunków ustawowych.
Oprocentowanie roczne obligacji dziesięcioletnich w styczniu 2011 r. wynosiło 5,25 proc.
1 lutego 2011 r. wzrosło ono do 5,75 proc.

Źródło: informacja prasowa Ministerstwa Finansów

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    REKLAMA

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    REKLAMA

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    Kończy się najostrzejsza zima od 50 lat. Prawie 5 mln zwierząt hodowlanych zginęło z głodu w Mongolii

    Dobiegająca końca zima w Mongolii, najostrzejsza od pół wieku, doprowadziła do śmierci niemal 5 mln kóz, owiec i koni, które nie są w stanie dotrzeć do pożywienia. To duży cios w gospodarkę kraju zamieszkanego przez ok. 3,3 mln ludzi, z których ok. 300 tys. utrzymuje się z hodowli zwierząt - podkreśliło Radio Swoboda.

    REKLAMA