| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > Rodzaje funduszy > Jakie są wady i zalety prowadzenia IKE przez towarzystwo funduszy inwestycyjnych?

Jakie są wady i zalety prowadzenia IKE przez towarzystwo funduszy inwestycyjnych?

I i II filar systemu ubezpieczeń społecznych nie są w stanie zapewnić nam spokojnego życia na starość. Dlatego warto wziąć sprawy w swoje ręce i zacząć świadomie odkładać pieniądze na Indywidualne Konto Emerytalne. Osoby, które nie wykorzystały tegorocznego limitu wpłat na IKE, mają jeszcze czas, aby to zrobić. Pomocą służą towarzystwa funduszy inwestycyjnych.

Jedną z podstawowych zasad inwestowania jest dywersyfikacja portfela o różnorodne klasy aktywów. Dzięki temu poprawia się stosunek oczekiwanego zysku do ponoszonego ryzyka. Paleta funduszy wśród oferowanych przez TFI rozwiązań jest bardzo zróżnicowana. Niektóre z nich umożliwiają wybór spośród 10 i więcej funduszy (Skarbiec TFI, BPH TFI, Union Investment), a inne tylko z 4. Zdarza się również, że chociaż w ofercie znajdziemy wiele funduszy, to docelowo w portfelu może znaleźć się łącznie tylko kilka. Taka sytuacja ma miejsce m.in. w IKE, oferowanym przez Skarbiec TFI (należy wybrać max 2 spośród 14 funduszy) czy BPH TFI (należy wybrać max 4 spośród 12 funduszy). Najwięcej funduszy do wyboru można wskazać w przypadku Allianz TFI (8), Amplico TFI (7), BZWBK AIB TFI (7) oraz TFI PZU (6).

Minimalna kwota pierwszej wpłaty zależy od oferty TFI. Z najniższymi wpłatami inicjującymi mamy do czynienia w przypadku PKO TFI, ING TFI, TFI PZU oraz Millennium TFI. Na drugim biegunie znajduje się BPH TFI, Union Investment TFI, oraz niektóre z wariantów w BZWBK AIB TFI. Dla tych ostatnich minimalna, początkowa kwota wpłaty wyniesie 1000 zł.

Zakładając IKE, które prowadzone jest przez TFI, możemy otrzymać również opcję śledzenia na bieżąco salda naszych oszczędności za pośrednictwem Internetu. Obecnie jest to już standard dla niemal wszystkich, analizowanych ofert. Nieco gorzej wygląda sytuacja, gdy chcemy dokonać zmian w portfelu on-line. Taką funkcjonalność deklaruje tylko 5 spośród 13 TFI: PZU TFI, DWS TFI, BZ WBK AIB TFI, Legg Mason TFI i Allianz TFI. Dla zwiększenia atrakcyjności oferty, niektóre TFI przygotowały modelowe programy inwestowania, które dokonują automatycznych zmian między poszczególnymi klasami aktywów według wcześniej ustalonych zasad.

Polecamy serwis: Budżet domowy

Rozwój rynku finansowego daje możliwości lokowania środków w szerokim wachlarzu rozwiązań inwestycyjnych. Zachętą do oszczędzanie w IKE jest przede wszystkim zwolnienie z podatku od wypracowanych zysków kapitałowych. Przy wypłacie środków należy jednak spełnić warunki zawarte w ustawie. Z drugiej strony, ograniczona liczba funduszy w palecie TFI oferującego IKE sprawia, że trudnym zadaniem jest dobór instrumentów, które dawałyby ekspozycję na różne regiony inwestycyjne oraz odmienne klasy aktywów, a to właśnie dzięki nim poprawie ulega stosunek oczekiwanego zysku do ryzyka całego portfela.

Choć na rynku dostępna jest bogata oferta programów, dzięki którym możemy zwiększyć naszą przyszłą emeryturę, to jednak korzystają z niej tylko nieliczni. Główną przyczyną jest brak świadomości Polaków, że trzeba oszczędzać, aby zapewnić sobie godny byt na emeryturze. Odkładanie pieniędzy na „jesień życia” wymaga długiego horyzontu czasowego oraz cierpliwości, co niestety nie jest domeną naszych rodaków.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Andrzej Kik

Dyrektor ds. maszyn i urządzeń w Aureus

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »