| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > Komentarze rynkowe > Nasza giełda nie ma siły na ruch w górę

Nasza giełda nie ma siły na ruch w górę

Dziś giełdy miały chęć na odreagowanie ostatnich spadków. Skala tego odreagowania nie była zbyt imponująca. Nasz rynek nie dotrwał w tej chęci do końca dnia. Innym we wzroście nie przeszkadzały tym razem gorsze niż się spodziewano dane z amerykańskiego rynku pracy.

Europejskie parkiety zaczęły dzień w okolicach wczorajszego zamknięcia, ale w Paryżu i Frankfurcie kupujący szybko zdobyli niewielką przewagę i do południa tamtejsze indeksy zyskiwały po 0,7 proc. Tylko londyński FTSE nie mógł zdobyć się na ruch w górę. Na giełdach naszego regionu przeważały niewielkie wzrosty. Tracił jedynie wskaźnik w Sofii. W Grecji - po serii gwałtownych spadków - mieliśmy wreszcie odbicie. Indeks ATGI zwyżkował o ponad 3,5 proc., a pod koniec dnia zwiększył skalę wzrostu do ponad 5 proc. Hiszpański IBEX30 zwiększał swoją wartość o 0,3-0,4 proc.

Po wczorajszych wahaniach w rytm zmian giełdowych nastrojów, dziś także kurs euro do dolara szukał poziomu równowagi. Znalazł go w okolicach 1,473 dolara za euro, nieznacznie się od niego odchylając raz w jedną, raz w drugą stronę. Dodatnie rozpoczęcie handlu na Wall Street znów spowodowało osłabienie dolara, ale było ono niewielkie. Około 16.00 euro wyceniano na 1,475 dolara.

Trwająca od trzech dni zła passa naszej waluty została wreszcie przerwana. Ale do południa udało się odrobić jedynie niewielką część strat. W stosunku do wczorajszego wieczora, gdy za dolara trzeba było płacić prawie 2,83 zł, „zielony” taniał o zaledwie 1-2 grosze. Za euro trzeba było płacić od 4,13 do 4,16 zł, co wobec wczorajszego zamknięcia na poziomie 4,15 zł nie stanowi wielkiej zmiany. Cena franka wahała się między 2,73 a 2,75 zł i decyzja szwajcarskiego banku centralnego o pozostawieniu stóp procentowych na dotychczasowym poziomie niewiele tu pomogła. Do końca dnia nie nastąpiły żadne zmiany. Nasza waluta wciąż znajduje się pod presją nienajlepszego nastawienia inwestorów do naszego regionu.

Dzisiejsza zwyżka głównych indeksów nie robiła najlepszego wrażenia. Po pierwsze z powodu jej skromnej skali, a po drugie, ze względu na znacznie mniejsze niż w czasie poprzednich spadków obroty, po trzecie, bo byki nie były w stanie dowieźć jej do końca sesji. Obraz rynku niewiele się wskutek tego zmienił, ale złe wrażenie pozostało. Niewykorzystana szansa na wzrost może się zemścić.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Fundacja Rozwoju Przedsiębiorczości Twój StartUP

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK