REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

WIG20 zyskał tysiąc punktów od dołka

Emil Szweda
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Od najniższego poziomu w tym roku WIG20 zyskał 1036 punktów, lub licząc inaczej o 82,7 proc. Z tej perspektywy zimowa wojna depozytowa jawi się jako śmiertelna pułapka dla pieniędzy, które w najlepszym razie zarabiają w banku 20-krotnie wolniej, niż mogły na GPW.

REKLAMA

Euforii na dzisiejszej sesji nie było widać, w każdym razie nie u nas (węgierski BUX zyskał dziś 5,1 proc. i tam jak najbardziej można mówić o ekstazie inwestorów). Można było się jednak obawiać, czy przypadkiem tak silne wzrosty (od końcówki notowań w środę, do dzisiejszego otwarcia WIG20 wzrósł o 10 proc.) nie wywołają pokusy realizacji zysków. Nie wywołały, a przynajmniej nie na tyle silnej, by kupujący nie mogli sobie z taką podażą poradzić.

REKLAMA

Po początku notowań, który przyniósł intensywne zmagania popytu z podażą, rynek dość szybko zamarł. Z braku publikowanych istotnych publikacji makroekonomicznych inwestorom nie pozostało nic innego niż oczekiwanie na otwarcie notowań w USA. I ono wiele nie zmieniło, ponieważ wzrost w Stanach odpowiadał z grubsza oczekiwaniom. Mimo to, na końcowym fixingu kupujący podbili bębenek i WIG20 zakończył dzień wzrostem o 2,4 proc. Z każdym kolejnym dniem wzrostów pytania obawy o nadejście korekty będą narastały, aż w końcu się zmaterializują. Ale wytypowanie dnia odwrotu, a tym bardziej stawianie na ten typ pieniędzy, to zadanie karkołomne.

Szczególnie mocne były dziś banki (subindeks branżowy wzrósł o 3,9 proc.) na kilka dni przed publikacją wyników PKO BP i WZA w sprawie emisji akcji tego banku. Im głośniej o potencjalnych kłopotach branży (rano można było znaleźć solidną porcję opinii o czekających sektor drugiej fali kłopotów związanych z niespłacanymi kredytami), tym chętniej inwestorzy kupują papiery banków. Ale też mają na to argumenty - niedawny wzrost indeksu Pengab, znaczący wzrost współczynników wypłacalności i nade wszystko umocnienie złotego, które uwalnia płynność w sektorze o wiele skuteczniej niż jakiekolwiek podjęte dotąd próby przez NBP.

Najważniejszy z tego punktu widzenia pozostaje kurs franka, który spadł dziś poniżej 2,70 PLN. Euro potaniało nieznacznie poniżej 4,10 PLN, a dolar utrzymał się na 2,859 PLN.

Po wzroście o 2,8 proc. ropa jest najdroższa od października 2008 r., co jest naturalnie dodatkowym bonusem dla rynków wschodzących. Miedź i złoto taniały, ale chwilowo inwestorzy nie zwracają uwagi na ten rozjazd w zachowaniu cen metali i paliw widoczny od kilku dni. Ale jeśli utrzyma się przez kilka kolejnych, to zapewne pojawi się kilka interesujących teorii tłumaczących to zjawisko.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    REKLAMA

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    REKLAMA

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    Kończy się najostrzejsza zima od 50 lat. Prawie 5 mln zwierząt hodowlanych zginęło z głodu w Mongolii

    Dobiegająca końca zima w Mongolii, najostrzejsza od pół wieku, doprowadziła do śmierci niemal 5 mln kóz, owiec i koni, które nie są w stanie dotrzeć do pożywienia. To duży cios w gospodarkę kraju zamieszkanego przez ok. 3,3 mln ludzi, z których ok. 300 tys. utrzymuje się z hodowli zwierząt - podkreśliło Radio Swoboda.

    REKLAMA