REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Fed wspiera Wall Street

W czwartek po południu napłyną interesujące dane makroekonomiczne z USA.
W czwartek po południu napłyną interesujące dane makroekonomiczne z USA.

REKLAMA

REKLAMA

W środę dwaj prezesi Rezerwy Federalnej, zupełnie niezależnie od siebie, doszli do wniosku, że zeszłotygodniowa deklaracja Fed, iż stopy procentowe zostaną utrzymane w pobliżu zera przynajmniej do połowy 2013 r., może sprawiać wrażenie, jakby bankowi centralnemu zależało na wzrostach na Wall Street.

Richard Fisher z Dallas zwrócił uwagę, że rynek może odczytać komunikat z 9 sierpnia jako sygnał, że Fed poluzuje politykę monetarną po istotnym załamaniu rynku akcji. Z kolei szef filadelfijskiego oddziału Fed Charles Plosser uznał decyzję banku centralnego za „nieodpowiedni ruch w nieodpowiednim czasie” i jego zdaniem bank centralny może być zmuszony podnosić stopy procentowe jeszcze w przyszłym roku, choć przyznał, że wiele zależy od kondycji gospodarki. Fisher i Plosser razem z prezesem oddziału Fed w Minneapolis głosowali przeciw wnioskowi o wydłużeniu okresu niskich stóp procentowych do 2013 r. i była to najliczniejsza opozycja podczas posiedzenia Komitetu Otwartego Rynku od prawie 19 lat. Tak twarda krytyka zmniejsza szanse na szybkie wprowadzenie QE3 przez Fed, na co liczyła część inwestorów, widząc w takiej decyzji paliwo do szybkich wzrostów cen akcji. Trzeba jednak pamiętać, że monetyzacja długu nie jest jedynym narzędziem, jakie znajduje się w dyspozycji banku centralnego. Wspieranie gospodarki USA, jeśli będzie to konieczne, może przybierać inne formy.

REKLAMA

Dowiedz się także: Jak duże cięcia budżetowe pomogłyby rozwiązać problemy USA?

Dziś przy braku doniesień z politycznych kuluarów Europy w centrum uwagi znajdą się dane makroekonomiczne z USA. O 14.30 na rynek trafi odczyt lipcowej inflacji CPI, gdzie oczekuje się zwolnienia dynamiki rocznej do 3,3 proc. z 3,6 proc. w czerwcu. Silniejszy spadek inflacji zwiększa pole manewru dla Rezerwy Federalnej w luzowaniu polityki. Jak co tydzień poznamy też raport o liczbie wniosków o zasiłek dla bezrobotnych (prog. 400 tys.). O 16.00 opublikowane zostaną dane o sprzedaży domów na rynku wtórnym ( 4,9 mln) oraz odczyty dwóch wskaźników: indeks Fed z Filadelfii (2 pkt.) oraz indeks wskaźników wyprzedzających (0,2 proc. m/m). Szczególnie Philly Fed będzie budził podwyższone emocje, gdyż nieoczekiwany spadek poniżej zera może wyraźnie popsuć nastroje na rynku.

Polecamy serwis: Kursy walut

Wspomnieć należy też o danych z Polski. O 14.00 GUS opublikuje szacunki lipcowej dynamiki produkcji przemysłowej (prog. 3,4 proc. r/r) oraz cen produkcji sprzedanej przemysłu (prog. 5,7 proc. r/r), jednak już przyzwyczailiśmy się, że wpływ danych krajowych na rynek walutowy jest marginalny.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Konrad Białas
Dom Maklerski AFS

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Troska i zrozumienie w kontakcie z pacjentami – klucz do profesjonalnej opieki zdrowotnej
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    REKLAMA

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    REKLAMA

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    REKLAMA