REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Bezrobocie w Ameryce i wzrosty na giełdach

Dane na temat usług w USA uchroniły indeksy przed raptownymi zniżkami.
Dane na temat usług w USA uchroniły indeksy przed raptownymi zniżkami.

REKLAMA

REKLAMA

Najważniejszą informacją dnia były dzisiejsze dane na temat amerykańskiego rynku pracy. Spodziewano się 150 tys. nowych miejsc pracy w sektorze pozarolniczym, a przybyło ich raptem 54 tys. Mimo to giełdy uchroniły się przed wyższymi spadkami.

Początek piątkowych notowań na warszawskiej giełdzie przyniósł próbę powrotu indeksu naszych blue chipów powyżej 2900 punktów. Poziom ten był uparcie broniony przez większą część czwartkowej sesji i byki uległy dopiero w samej końcówce. Gdy okazało się, że handel na Wall Street nie zakończył się przeceną, powstały warunki, by powalczyć dziś o niewielki choćby wzrost. Ta walka była skuteczna jedynie przez kilkanaście pierwszych minut. WIG20 na otwarciu zyskiwał 0,2 proc., zaczynając od niecałych 2902 punktów. Niedźwiedzie nie miały jednak problemów ze sprowadzeniem go niżej. Po pół godzinie indeks ten tracił 0,3 proc. W ciągu następnych kilku godzin trwała przepychanka w przedziale 2888-2893 punktów. Dziś nasz parkiet nie wyróżniał się już siłą podobną jak dzień wcześniej, gdy był w stanie trzymać się minimalnie nad kreską, nie przejmując się ponad 1,5 proc. spadkami na głównych europejskich giełdach. Wręcz przeciwnie, był od nich wyraźnie słabszy.

REKLAMA

Przeczytaj również: Na czy polega działalność funduszu Investor Private Equity FIZ?

Wskaźnik w Paryżu zaczął dzień także od zwyżki o 0,2 proc. i do południa skutecznie bronił się przed zejściem niżej. DAX rósł na otwarciu o 0,5 proc. i również nie wykazywał oznak słabości. Podobnie było w Londynie, gdzie zwyżka sięgała 0,4 proc. W utrzymaniu nie najgorszych nastrojów pomogły nieco lepsze niż się spodziewano odczyty wskaźników aktywności w słuchach strefy euro i w Niemczech. FTSE radził sobie nieźle, mimo słabszych danych. Po informacjach o pomyślnym zakończeniu negocjacji w sprawie pomocy dla Grecji, indeks w Atenach przed południem zyskiwał ponad 2 proc., a pod koniec dnia rósł o ponad 4 proc. Na pozostałych parkietach zmiany były niewielkie, poza tracącym ponad 1,5 proc. wskaźnikiem w Helsinkach. Powszechne jednak było wyczekiwanie na informacje o stanie amerykańskiego rynku pracy. Gdy tuż przed południem kontrakty na indeksy za oceanem dynamicznie poszły w dół, tracąc po 0,4 proc., nastroje na naszym kontynencie błyskawicznie pogorszyły się. Pewien wpływ na to pogorszenie miała zapewne informacja o tym, że plan dla Grecji zakłada także pewien udział w nim inwestorów sektora prywatnego. Trudno się dziwić, że inwestorzy nie ucieszyli się. Szczegóły mają być znane 20 czerwca. W tym czasie po ponad 1 proc. spadały akcje Bogdanki, BRE, PGNiG i PKN Orlen, a WIG20 zniżkował o 0,6 proc. Nasze pozostałe indeksy reagowały mniej nerwowo, tracąc po 0,4 proc.

Polecamy serwis: Karty kredytowe

Informacje z amerykańskiego rynku pracy okazały się fatalne. Liczba miejsc pracy w sektorze pozarolniczym zwiększyła się o zaledwie 54 tys., podczas gdy oczekiwano wzrostu o 150 tys. Stopa bezrobocia podniosła się z 9 do 9,1 proc. To spowodowało chwilowy popłoch na giełdach. WIG20 tracił 1 proc. Na szczęście lepsze niż się spodziewano okazały się dane o aktywności w usługach. W efekcie skala spadków zmniejszyła się.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ostatecznie WIG20 zniżkował o 0,42 proc., WIG o 0,37 proc., mWIG40 o 0,47 proc., a sWIG80 o 0,29 proc. Obroty wyniosły 995 mln zł.

Roman Przasnyski, Open Finance

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

REKLAMA

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

REKLAMA

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

REKLAMA