REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kolejna porażka byków

Dzisiejsza próba odreagowania na GPW skończyła się fiaskiem.
Dzisiejsza próba odreagowania na GPW skończyła się fiaskiem.

REKLAMA

REKLAMA

W czwartek na parkiecie mogliśmy obserwować efekt odbicia, którego pierwsze symptomy wystąpiły już w środę. Taki zwrot notowań stanowił miłe urozmaicenie po utrzymujących się od początku maja spadkach. Niestety, chociaż odreagowanie trwało przez większą część sesji, efekt końcowy popsuły niekorzystne publikacje makroekonomiczne.

REKLAMA

Na początku czwartkowej sesji inwestorzy czuli się niezbyt pewnie. Mając w pamięci niespodziewane osłabienie na kończącym środowy handel fixingu, woleli poczekać na wskazówki z zewnątrz. Indeks największych spółek zyskiwał na otwarciu 0,1 proc. i przez godzinę nie mógł zdecydować się, w którą stronę podążyć. Gdy okazało się, że nastroje na europejskich parkietach są dobre, byki przystąpiły do działania. W ciągu trwającej do wczesnego popołudnia zwyżki doprowadziły WIG20 do poziomu 2850 punktów, czyli ponad 1 proc. powyżej środowego zamknięcia. Od tego momentu znów zaczęły wahać się, czekając na publikację informacji z amerykańskiego rynku pracy. Liczba wniosków o zasiłek dla bezrobotnych wyniosła 409 tys. i była o prawie 30 tys. niższa niż przed tygodniem oraz o 11 tys. mniejsza niż oczekiwano. To umożliwiło kontynuację ruchu indeksu w górę, jednak jego dynamika nie imponowała już.

REKLAMA

W pierwszych minutach handlu bardzo dobrze spisywały się walory spółek sektora finansowego. Akcje Pekao i PZU zyskiwały po ponad 2 proc. Skala zwyżki papierów ubezpieczyciela zwiększyła się do ponad 3 proc., a powodem było kolejne zalecenie kupna, tym razem wydane przez ING i wycena sięgająca 426 zł za papier. W ciągu dnia do spółek, których walory zyskiwały ponad 2 proc. dołączyły PKO, Tauron, PGE i Bogdanka. Papiery KGHM , Lotosu i PKN Orlen zwyżkowały po 1,5 proc. Odreagowania doczekały się mocno taniejące od dłuższego czasu akcje PBG. Po południu rosły o 4 proc.

Dowiedz się także: Jakie konsekwencje pociągnęła za sobą wyprzedaż na rynkach surowców?

Indeksy na głównych europejskich giełdach zaczęły dzień od zwyżki po około 0,7 proc. W ich przypadku wahania trwały mniej więcej dwie godziny, po czym nastąpił bardziej dynamiczny ruch w górę. Wskaźniki we Frankfurcie i Paryżu w południe zyskiwały po 1,4 proc. W tyle pozostawał londyński FTSE, rosnący o 0,8 proc. Nie pomogła mu zbytnio zaskakująco wysoka dynamika sprzedaży detalicznej. W kwietniu Brytyjczycy kupili o 2,8 proc. więcej niż przed miesiącem. Podobnie jak w środę, inwestorzy z rezerwą podchodzili do parkietów bardziej ryzykownych. Na minusach przebywały indeksy w Atenach, Bukareszcie, Budapeszcie, Sofii i Tallinie.

Polecamy serwis: Kursy walut

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Po południu DAX i CAC40 zwiększyły skalę zwyżki do 1,5-1,6 proc., jednak nasz WIG20 podchodził do tego z rezerwą i nieznacznie słabł. Handel na Wall Street rozpoczął się od wzrostu indeksów po 0,3 proc. Tuż przed publikacją kolejnych danych warszawskie byki zdołały ustanowić dzienne maksimum. Informacje o mniejszej niż się spodziewano sprzedaży domów, spadku indeksu Fed z Filadelfii z 18,5 do 3,9 punktu i słabszym odczycie indeksu wskaźników wyprzedzających Conference Board spowodowały pogorszenie się nastrojów. WIG20 ostatecznie stracił 0,1 proc. WIG wzrósł o 0,46 proc. mWIG40 o 1,05 proc., a sWIG80 o 0,59 proc. Obroty wyniosły 1,2 mld zł.

Roman Przasnyski, Open Finance

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    REKLAMA

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    REKLAMA

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    Kończy się najostrzejsza zima od 50 lat. Prawie 5 mln zwierząt hodowlanych zginęło z głodu w Mongolii

    Dobiegająca końca zima w Mongolii, najostrzejsza od pół wieku, doprowadziła do śmierci niemal 5 mln kóz, owiec i koni, które nie są w stanie dotrzeć do pożywienia. To duży cios w gospodarkę kraju zamieszkanego przez ok. 3,3 mln ludzi, z których ok. 300 tys. utrzymuje się z hodowli zwierząt - podkreśliło Radio Swoboda.

    REKLAMA