REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Inwestorzy potrzebują impulsu do działania

Po kilku nie najlepszych dniach nastąpiło odreagowanie na azjatyckich giełdach.
Po kilku nie najlepszych dniach nastąpiło odreagowanie na azjatyckich giełdach.

REKLAMA

REKLAMA

Poniedziałek okazał się mało udanym dniem na europejskich parkietach. Nadzieję na poprawę sytuacji budzi amerykańska Wall Street, która wczoraj na zakończenie miała całkiem niezły wynik. Tak naprawdę jednak o sytuacji na rynkach zadecydują dane makroekonomiczne, które poznamy w dniu dzisiejszym.

REKLAMA

Poniedziałkowa sesja na naszej giełdzie przebiegała nie po myśli byków. Można powiedzieć, że nie było w tym ich winy. To Frankfurt dyktował warunki gry, a my nie mieliśmy wyjścia. O tym jak niechętnie ten narzucony scenariusz przyjmujemy, świadczyły bardzo niskie obroty. Z odsieczą przyszła Wall Street, poprawiając nieco nastroje. Ale wczoraj było już zbyt późno na odrobienie strat.

REKLAMA

Wall Street zakończyła dzień całkiem pokaźną zwyżką, jak na ostatnie czasy, może to nam więc pomóc, przynajmniej na początku dzisiejszej sesji. S&P500 wzrósł o prawie 0,6 proc., znów nieznacznie pokonując 1290 punktów, Dow Jones poszedł w górę o 0,9 proc., zbliżając się do psychologicznego poziomu 12 tysięcy punktów. Amerykańskie byki, choć poruszają się ospale, wydają się mieć jeszcze zapas siły, który pozwala im na popychanie indeksów wzwyż. I pewnie będzie to im się udawało, dopóki nie napotkają na zdecydowany impuls, który zmieni sytuację na rynku. Na razie niczego takiego na horyzoncie nie widać.

Przeczytaj również: Dlaczego główny indeks WIG odnotował spadki, a na światowych rynkach akcji nastąpiły wzrosty?

Opublikowane w poniedziałek, zbliżone do oczekiwań, informacje o produkcji przemysłowej i aktywności gospodarczej w usługach i przemyśle strefy euro zostały zignorowane, wyniki amerykańskich spółek okazują się na ogół zgodne z prognozami i choć przyjmowane są chłodno, to indeksy nieźle sobie radzą. Widać jednak, że rynek potrzebuje czegoś więcej.

Polecamy serwis: Lokaty

Dalszy ciąg materiału pod wideo

I prawdopodobnie dostanie dzisiaj. Na pewno przybędzie danych makroekonomicznych. Poznamy wartość indeksu cen domów, wskaźnik cen nieruchomości oraz indeks zaufania konsumentów. To zestaw, który jest w stanie ruszyć rynkiem.

Na giełdach azjatyckich po kilku dniach nie najlepszych nastrojów, dziś mieliśmy udane odreagowanie. Zmaltretowany ostatnio indeks giełdy w Dżakarcie zyskał 2 proc., a nie mniej poszkodowany filipiński PSE wzrósł o 1,5 proc. Ponad 1,1 proc. zyskał Nikkei po tym, jak japoński bank centralny podwyższył prognozę wzrostu gospodarki na rok kończący się w marcu z 2,1 do 3,3 proc. Co prawda jednocześnie obniżył prognozy na kolejne dwa lata, w których dynamika PKB ma sięgać zaledwie 1,6 i 2 proc., ale tym inwestorzy postanowili nie martwić się na razie. Swoją własną ścieżką poszła giełda w Szanghaju, gdzie indeksy zniżkowały po 0,7-0,8 proc.

Źródło: Roman Przasnyski, Open Finance

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

REKLAMA

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

REKLAMA

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

REKLAMA