REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Niecałe 4 lata dały 40 proc. spadek cen mieszkań w Irlandii

Kilkumiesięczna linia trendu zwyżkowego na GPW utrzymała się, co rodzi nadzieje na poprawę koniunktury w najbliższej przyszłości.
Kilkumiesięczna linia trendu zwyżkowego na GPW utrzymała się, co rodzi nadzieje na poprawę koniunktury w najbliższej przyszłości.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Znany już jest kompletny odczyt inflacji PMI. Wskaźnik wyprzedzający koniunktury w globalnej gospodarce dla sektora usług przemysłu osiągnął w grudniu poziom 57,1 pkt, wzrastając z 54,5 pkt w listopadzie. Świadczy to o utrzymywaniu się pozytywnych tendencji w światowych gospodarkach.

Tempo rozwoju w poszczególnych państwach jest bardzo zróżnicowane, co stanowi wyzwanie dla inwestorów na rynkach finansowych. Muszą umieć oddzielić atrakcyjne rynki od tych, z którymi wiąże się większe ryzyko. Układ sił w dalszym ciągu pozostaje niezmieniony. Zdecydowane ożywienie widoczne jest na rynkach wschodzących, na których kraje o słabszej kondycji są rzadkością. Gospodarki dojrzałe również rozwijają się, ale w ich gronie znacznie więcej jest takich, które przeżywają trudności. Niepokojący element grudniowego odczytu wskaźników wyprzedzających stanowi jedynie spadek subindeksu, dotyczącego zatrudnienia. Z 52 pkt w listopadzie zmniejszył się on do 51,1 pkt. Jednocześnie coraz bardziej widoczna staje się presja inflacyjna. Subindeks cen produkcji znalazł się na najwyższym od 27 miesięcy poziomie.

REKLAMA

Przeczytaj również: Jak wypadły w grudniu fundusze akcji firm powiązanych z rynkiem nieruchomości?

W takich okolicznościach nie dziwi wciąż silna postawa rynków akcji. Na tym tle nasz parkiet słabo wypadł w pierwszych dniach tego roku. Można tu dopatrywać się negatywnego wpływu zmian w sposobie funkcjonowania systemu emerytalnego, ale nawet jeśli stąd wynika kiepska postawa GPW, to jest to wytłumaczenie dobre na krótką metę. W dłuższym terminie decydujące okażą się fundamenty gospodarcze, które pozostają silne. Obrona przez WIG kilkumiesięcznej linii trendu daje nadzieje na powrót zwyżek na rodzimej giełdzie.

Dla komercyjnego segmentu amerykańskiego rynku nieruchomości IV kwartał okazał się okresem stabilizacji.

Brak chętnych na powierzchnie handlowe w USA

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W przeciwieństwie do segmentu biurowego, na rynku powierzchni handlowych w Stanach Zjednoczonych IV kwartał minionego roku nie przyniósł poprawy. Odsetek niewynajętych powierzchni w centrach handlowych podniósł się do 10,9% z 10,6% rok wcześniej. Jednocześnie utrzymał się na poziomie z dwóch wcześniejszych kwartałów. Rekordowo wysoki poziom notowano w 1990 r. Sięgał wtedy 11,1%. Zajęta przez wynajmujących powierzchnia zwiększyła się o 8,5 tys. m². Efektywne stawki wynajmu zmniejszyły się do 16,56 USD za stopę kwadratową, czyli o ok.. 0,1 m², z 16,81 USD rok wcześniej i 16,58 USD w poprzednim kwartale. Stawki wywoławcze spadły do 19,05 USD z 19,18 USD rok wcześniej i 19,07 USD w poprzednim kwartale.

Polecamy serwis: Kredyty

Irlandzkie mieszkania potaniały o 40% od przełomu w roku 2007

Przyspieszyło tempo spadku cen wywoławczych na irlandzkim rynku mieszkaniowym. W IV kwartale wyniosło ono 4,8%, co w skali roku dało 14%. Średnia cena obniżyła się do 220 tys. euro. Od szczytu z połowy 2007 r. ceny spadły już o 40%. Przedtem, w ciągu dekady, zwyżkowały aż czterokrotnie.

Źródło: Zespół Analiz Home Broker

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Troska i zrozumienie w kontakcie z pacjentami – klucz do profesjonalnej opieki zdrowotnej
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    REKLAMA

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    REKLAMA

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    REKLAMA