REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pomoc dla Irlandii to odwlekanie ataku choroby

Paweł Cymcyk
Menedżer Komunikacji Inwestycyjnej ING TFI S.A.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Ostatnimi czasy spekulanci szczególnymi względami darzą Irlandię. Już od weekendu wiadomo, że przyjmie ona wsparcie od UE i MFW, natomiast na szczegóły, dotyczące pomocy, prawdopodobnie trzeba będzie poczekać do końca tygodnia. Jest nad czym się zastanawiać, zwłaszcza że zastrzyk finansowy dla Irlandii może kosztować nawet 80 mld euro.

To powinno uspokoić rynki, ale stało się inaczej. Humory inwestorów popsuła informacja z agencji Moody’s , która oceniła, że sam pakiet pomocowy nie pomoże Irlandii w rozwiązaniu długoterminowych problemów, a jedynie przesunie większe kłopoty o kilkanaście miesięcy. Żeby nie było zbyt łatwo, irlandzka opozycja wzywa do dymisji rządu i domaga się wyborów. Finansowo niby już po sprawie, ale politycznie zabawa w tym kraju dopiero się zaczyna.

REKLAMA

Przeczytaj również: Polisa inwestycyjna czy platforma inwestycyjna?

Na krajowym rynku poniedziałkowa sesja nie przyniosła żadnych istotnych zmian. Optymistyczny początek wynikał z piątkowych wzrostów indeksów w Stanach i porannych zwyżek w Azji, ale pozytywnych nastrojów nie udało się długo utrzymać. WIG20 krążył wokół poziomu piątkowego zamknięcia i nie skierował się ani do przełamanego oporu 2680 pkt., ani do wsparcia 2600 pkt. Efekt – marazm z dużym obrotem, którego wartości w ostatnich sesjach wskazują, że następuje poważna wymiana akcjonariuszy. Jeżeli najbliższe dane o napływach do funduszy potwierdzą, że na akcje rzucili się mali gracze, to sytuacja zacznie być nieciekawa. Innym wytłumaczeniem słabości rynku jest zaangażowanie instytucji w niedawną transakcję odkupu akcji PZU od Eureko. Powiększyło to udział sektora finansowego, który teraz jest w portfelach systematycznie zmniejszany, na czym tracą PEKAO i PKO BP, a bez tych instytucji nie ma co liczyć na zwyżki.

Polecamy serwis: Kredyty

REKLAMA

Wybitnie spokojnie było dziś w strefie makro. Jedyną ciekawą informacją, jaka napłynęła w tym obszarze, jest wartość październikowej inflacji bazowej w Polsce – 1,2 proc. Inflacja okazała się zgodna z oczekiwaniami. Jej wysokość nie wpłynie zatem na jutrzejszą decyzję RPP odnośnie stóp procentowych, ale brak wzrostu powinien ugruntować pozycję gołębi. Na horyzoncie rynku walutowego nie widać podwyżki – złoty tracił do wszystkich walut.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Byki mają przewagę rynkową, ale z każdym dniem jest ona coraz mniejsza. Odległość od 2600 pkt. sięga już tylko 2 proc. Im niżej WIG20, tym więcej powinno być chętnych do zakupów przecenionych akcji.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Troska i zrozumienie w kontakcie z pacjentami – klucz do profesjonalnej opieki zdrowotnej
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    REKLAMA

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    REKLAMA

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    REKLAMA