REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wyniki sprzedaży detalicznej w USA i posiedzenie Fed

Łukasz Wróbel
analityk rynków finansowych

REKLAMA

REKLAMA

Piątkowe dane z rynku nieruchomości w USA utwierdziły kupujących w przekonaniu, że nie pora jeszcze wycofywać się z rynku akcji. Dane o sprzedaży detalicznej w tym tygodniu będą w tym tygodniu kolejnym testem.

Ekonomiści spodziewali się ubytku ok. 330 tys. miejsc pracy, a tymczasem pracodawcy w USA zlikwidowali w lipcu "tylko" 250 tys. etatów. Chociaż w dalszym ciągu mówimy o pogarszającym się rynku pracy, dynamika trendu w ostatnich miesiącach wyraźnie hamuje, bo przecież jeszcze w styczniu w gospodarce z miesiąca na miesiąc pracę straciło ponad 740 tys. osób.

REKLAMA

REKLAMA

We wtorek amerykański bank centralny rozpocznie dwudniowe posiedzenie w sprawie polityki monetarnej, ale na obecnym etapie nikt nie ma złudzeń, że Fed będzie próbował komunikować zmianę dotychczasowej strategii. Stopy procentowe w USA pozostaną na poziomie minimalnie przekraczającym 0 proc., a jedyne pole do manewru występuje w obszarze programów wykupu obligacji.

We wrześniu wygasa program, który miał na celu poprawę warunków na rynku kredytów hipotecznych, co miało zostać osiągnięte poprzez nabycie obligacji długoterminowych za kwotę ok. 300 mld USD. Jednoznacznej oceny skuteczności tych działań nie sposób dokonać w oderwaniu od ogólnego sentymentu rynkowego - z jednej strony w ciągu ostatniego miesiąca rentowność trzydziestoletnich obligacji wzrosła z ok. 5 proc. do 5,5 proc., ale z drugiej strony odpływ kapitału z rynku długu wynikał z poprawiających się perspektyw ożywienia na bardziej ryzykownych rynkach i coraz lepszych danych z gospodarki.

Możliwe, że Amerykanie nie pójdą śladem Banku Japonii czy Banku Anglii i spróbują zmniejszyć zaangażowane środki ograniczając liczbę nadzwyczajnych inicjatyw mających pomóc gospodarce. Pod koniec tygodnia wyniki sprzedaży detalicznej mogą potwierdzić pozytywną tendencję, lecz już dziś można stwierdzić, że stać będą za tym głównie jednorazowe dopłaty rządowe do zakupu nowych samochodów.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Troska i zrozumienie w kontakcie z pacjentami – klucz do profesjonalnej opieki zdrowotnej
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    REKLAMA

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    REKLAMA

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    REKLAMA