REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

RPP kończy serię obniżek stóp procentowych

Łukasz Wróbel
analityk rynków finansowych
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Wszystko wskazuje na to, że na lipcowym posiedzeniu Rada Polityki Pieniężnej pozostawi główną stopę procentową - stopę referencyjną, na dotychczasowym poziomie 3,5 proc.

REKLAMA

18 spośród 19 ekonomistów biorących udział w ankiecie, na którą powołuje się agencja Bloomberg, jest zdania, że Rada Polityki Pieniężnej nie zmieni dzisiaj wysokości stóp procentowych. Wpływają na to przede wszystkim ostatnie dane makroekonomiczne z polskiej gospodarki, lecz coraz częściej pojawia się argument o dobiegającej końca kadencji RPP. Dziesięcioosobowy zespół decydentów nie chce zanadto poluzować polityki pieniężnej, ponieważ dostrzega nadpłynność w sektorze bankowym, co oznacza, że banki niechętnie udzielają kredytów nie dlatego, że mają utrudniony dostęp do kapitału, lecz ze względu na obawy o ściągalność zobowiązań od klientów, którzy dopiero zaczynają odczuwać na własnej skórze skutki globalnej recesji. Kontrakty terminowe na stopę procentową (tzw. FRA) wyceniają, że koszt pieniądza w grudniu 2009 r. wyniesie 3,25 proc., czyli dyskontują jeszcze jeden krok w dół.

REKLAMA

Przeciwko kolejnej obniżce stóp przed wakacjami przemawiają także lepsze od oczekiwań kondycja gospodarki (sprzedaż detaliczna i produkcja przemysłowa hamują, ale nie tak gwałtownie, jak można było spodziewać się na początku roku) oraz wyższy niż np. w Europie Zachodniej wskaźnik dynamiki cen, który sprawia, że realna stopa procentowa, czyli liczona po uwzględnieniu inflacji, znajduje się w Polsce w okolicy 0 proc. Prace sezonowe tradycyjnie o tej porze roku pomagają zwiększyć zatrudnienie, lecz jeśli okaże się, że jesienią bezrobocie dynamicznie wzrośnie, RPP będzie zmuszona przynajmniej raz obniżyć stopy.

REKLAMA

Na świecie widzimy, że po kilku miesiącach stabilizacji zawirowań na rynku pieniężnym, problemy z płynnością ustępują, a banki centralne różnicują politykę pieniężną w zależności od wewnętrznych czynników. W tym tygodni węgierski bank zaskoczył inwestorów silniejszą niż oczekiwano obniżką stóp procentowych kontynuując łagodzenie polityki, po tym jak kilka miesięcy temu musiał bronić siły forinta podnosząc błyskawicznie oprocentowanie lokat. Z kolei niektóre kraje, zwłaszcza te z rynków wschodzących mocno uzależnione od cen surowców, czekają na dogodny moment do rozpoczęcia podwyżek stóp procentowych w reakcji na rosnącą inflację.

Sesja na GPW nie powinna szczególnie zależeć od decyzji RPP. Ważniejsze dla inwestorów będą sygnały z poszczególnych spółek, np. wyniki Telekomunikacji Polskiej, która zarobiła w II kwartale 374 mln PLN netto, czyli o ok. 6 proc. więcej niż szacowali analitycy, a łącznie w pierwszym półroczu zysk netto był niższy niż przed rokiem o 49 proc. Lepszy wynik na poziomie netto to głównie rezultat dramatycznego cięcia kosztów, które i tak nie nadążają za spadającymi przychodami z segmentu telefonii komórkowej.

Za granicą nastroje może popsuć większa niż oczekiwano strata największego producenta stali na świecie - ArcelorMittal oraz najsilniejsze od ponad roku spadki na chińskiej giełdzie. Inwestorzy przystąpili masowo do realizacji zysków po kilkudziesięcioprocentowych wzrostach indeksów, co w środę przełożyło się na ponad sześcioprocentowe spadki.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Troska i zrozumienie w kontakcie z pacjentami – klucz do profesjonalnej opieki zdrowotnej
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    REKLAMA

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    REKLAMA

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    REKLAMA